| anamaria_6986 a întrebat:

BUna TPU! Ce parere aveti sa devin sau nu vegetariana? Care sunt pasii ce trebuie sa ii stiu? Va multumesc pentru ajutor!

9 răspunsuri:
| Аℓℓi a răspuns:

Heii:).
Eu zic ca e decizia ta daca sa devii sau nu vegetariana.
Dar uite, ca sa te informezi:
http://sideris.ro/......mentatie/.
Funda?:o3

| alexa007 a răspuns:

Fiind obisnuita cu carnea este greu sa te dezobisnuiesti sa treci asa brusc pe legume si gandeste-te ca un vegetarian nu mananca branza sau iaurt si la un momendat iti cere organismul ...si nu inteleg cu ce te-ar ajuta asta pentru ca si doctorul iti recomanda carne.

| Coco2730 a răspuns:

Depinde exclusiv de tine. Spune-ne cateva lucruri despre tine. Cati ani ai? Lucrezi? Faci sport? Ce te determina sa fii vegetariana? Dupa ce raspunzi la aceste intrebari, voi stii mai multe si as putea sa dau un raspuns mai clar.

| florentina_9904 a răspuns (pentru Coco2730):

Buna eu sunt vegetariana de mult timp nu pentru. ca e mai sanatos ci fiindca nu imi place carnea

| Coco2730 a răspuns (pentru florentina_9904):

Eu am o dieta cu foarte putina carne, pe care o mananc doar din motive de sanatate (carne la cuptor, in ciorbe si atat, fara mezeluri si prajeli). Mananc lactate si foarte rar oua. Daca nu as tine la sanatatea mea (deci intrebarea e cat de sanatoasa si scumpa ajunge o dieta vegetariana echilibrata?), probabil ca nu as mai inghiti carnuri. Sigur ca ma simt vinovata, doar inghit animale care aveau viata inainte de a le-o distruge eu. E adevarat, Florentina, carnea strica gustul celorlalte alimente. Nici acum nu pot sa nu fiu surprinsa cat de aromat pot fi niste cartofi simpli cu dovlecei la cuptor. Asa ca te intreb. Stiintific, reusesti sa aduni toti nutrientii de care ai nevoie intr-o zi?

| EvangelineLovin a răspuns:

Eu sunt vegetariana de 6 ani. La inceput ca sa nu mi se para prea greu mancam si peste, dupa am renuntat si la peste, nu mananc nici oua, iar acum mananc lactate, fructe, legume. Mie nu mi-a fost prea greu, mereu am iubit animalele si asta a fost motivul meu+e mult mai sanatos si eu ma simt mult mai bine, e cea mai buna decizie pe care am luat-o. Trebuie sa ai vointa, sa fii calma, lumea nu prea a auzit de vegetarieni iar de fiecare daca cand le zic ca sunt vegetariana au cate o intrebare aiurita. Dar daca chiar vrei asta si esti hotarata si ambitioasa, bravo tie. happy o sa iti prinda bine.

| BigBadSheep a răspuns:

Transformarea in vegetarian e ca sinuciderea - se face pur şi simplu, nu se părerea altuia. Este un pic contrar naturii starea de vegetarian şi mai ales cea de vegan. Pentru că omul este omnivor, adică mănâncă şi carne şi legume. Dacă vrei să o faci doar în ideea că vrei să slăbeşti...nu o face! Deoarece e greu dacă nu ai şi ambiţia necesară, să rezişti când toţi din jurul tău mănâncă mâncăruri cu carne. Dacă vrei să o faci din cauza unei concepţii şi opinii declanşate de ceva - la mine a fost filmul Earthlings care aproape că mă determinase să devin vegan, atunci poate poate. Depinde totul de tine.
Stilul de viaţă vegetarian depinde mult şi de activitatea desfăşurată. Dacă munceşti mai mult în stil sedentar şi eşti mai mult sedentar atunci o poţi face, însă dacă depui efort constant în fiecare zi, crede-mă că va fi greu să fii vegetarian.

| dragondews a răspuns:

Nu cred ca e o optiune buna sa devii vegetariana.300 g de carne de vita face cat peste zece salate, atat in valoare energetica, cat si in grasimi. happy
Totul tine de aportul caloric si cel energetic.
In consecinta, e bine sa ramai in stadiul non-vegetarian daca vrei sa ai energie. happy

| Adic45 a răspuns:

Sa te faci vegetariana e un lucru foarte bun deoarece mananci mai sanatos, nu te mai ingrasi si nu te mai imbolnavesti. Ai putea incepe prin a manca fructe foarte des. Dimineata numai cereale, seara mancare foarte usoara(o salata de cruditati), te poti lasa de dulciurihappy:*... oricum sa stii ca e un lucru foarte bun. Vezi daca imi poti raspunde si mie la intrebare. Succes