| annempp a întrebat:

ce pot sa fac pentru a invata cat mai repede si bine? Si ca sa retin toate informatiile? Dau funda happy

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Dormi bine
2) Nu invata cand esti obosit.
3) Lasa orice stres deoparte. Orice concentrare maxima face ca invatarea sa fie mai eficienta
4) Maninca nuci, alune, ficat, si cam toate alimentele ce contin viteminele B, care sunt esentiale pentru creier.
5)Hidrateaza-te bine, si mai fa si cate o pauza in care sa iesi la aer, creierul consuma foarte mult oxigen, mai ales cand are mult de lucru.
6) Vezi ce memorie ai, auditiva, sau vizuala, fiecare din noi are dezvoltata mai bine una din ele. Eu o am pe cea vizuala. Daca vad scris, si mai vad si culori, sau semne, retin mai usor. Altii, trebuie sa se auda spunind ce citesc, sau sa auda de la altii ca sa retina mai bine. Vezi cum poti sa it imbunatatesti memoria prin astfel de artificii.
7) Repetitia e mama invataturii. Oriunde ai fi, cand ai timp sa te gindesti, repeta ce ai invatat. Se va fixa mai bine in minte.

| andreaa07 a răspuns:

Spre exemplu daca ai o lectie de invatat ar trebui sa o citesti de doua, trei ori si in special sa inveti esentialu