| imyou00 a întrebat:

Cum pot invata mai repede si mai usor? Mereu ma distrage cate ceva si uneori mi se pare ca nu pot sa retin nimic

3 răspunsuri:
| d33utza003 a răspuns:

Te izolezi intr-o camera in care nu ai televizor sau computer, iti inchizi telefonul mobil(spui si u ca ti s-a terminat bateria daca iti face cineva scandal ca nu a dat de tine), inchizi usa si le spui parintilor/fratilor/surorilor sa nu te deranjeze, sa nu faca galagie sau sa nu vorbeasca pe langa camera ta pentru ca te distrag de la invatat, si te apuci de invatat. si de cate ori iti vine altceva in cap scuturati capul putin ca atunci cand vrei sa scapi de un gand terbil ca sa nu mai fi distrasahappy:*

| JensenB a răspuns:

Ştim cu toţii ştim că noaptea nu este prea bun timp pentru a învăţa, şi dăcă nu dormi în timpul nopţii cînd vei pleca la examen cu creierul obosit, nu-ţi vei putea aduce nimic din ceea ce ai învăţat, mai ales dacă ai de memorat un volum de informaţie foarte mare. Deci, primul principiu străduieştete cu orice efort să nu studiezi noaptea. Făţi timp că de la ora 23 sau cel tîrziu ora 0 să te duci la culcare.

| Callme a răspuns:

Asta pentru ca sunt primele zile de scoala si ne acomodam mai greuhappy
Pai uite o idee, de exemplu trebuie sa iti faci la chimie si la matematica :
Incepi la matematica si daca e lunga la jumatatea temei iti iei o pauza de 5 min, daca nu e lunga o faci pana la sfarsit si la sfarsit mananca o bomboana sau ciocolata sau ceva ca recompesalaughing sau citeste o revista...fa ceva ce iti place dar care sa nu dureze o ora.
Apoi iti faci la chimie si iti spui in minte ta ca daca termini la fix ai voie sa faci nu stiu ce.\
Vezi daca merge asalaughing.
Si cand te distrage ceva ia o pauza de 5 min stai cu ochi inchis si relaxeaza-te ( dar sa nu iei prea multe pauze)