| Andrei199114 a întrebat:

Cum pot invata mai usor si sa retin mai repede?

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca vrei, poti sa incerci si suplimente alimentare de la farmacii precum:MemoPlus sau lecitina(foarte bune amandoua.
Si trebuie sa inveti intr-un mod placut cu o atmosfera cat mai relaxanta, sa inveti logic si sa fie bineinteles LINISTE in camera, macar.Trebuie luate pauze de 10-15 minute dupa 2 ore de invatat..si incearca sa fie o ambianta placuta atunci cand inveti.
Suplimentele acelea alimentare m-au ajutat pe mine, ma faceau mai atent, mai concentrat si aveam capacitate de retinere si memorare mai mare, mai complexa.
Si sfaturile de mai sus ale celorlalti useri sunt bune.
Succes.

| RAY a răspuns:

Invata in sesiuni mai multe reacapituleaza mereu ceea ce inveti, nu invata mult, eu personal care invat limbi straine invat 2 cuvinte pe sesiune timp de 20 de minute asa de 3 ori si intra informatia in memoria de lunga durata,degeaba inveti mult daca nu reti nimic, multe repetiti, logica, curiozitatea, vad imagini, asociez ceea ce invat cu ceva vechi, recapitulez si tot asa, desigur ca daca as invata la biologie, istorie, chimie, istorie as vedea un documentar si as intelege mai repede recomand scoala discovery

Răspuns utilizator avertizat
| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Pai eu iti dau un sfat bun pentru mine, sunt cea mai desteapta din clasa si stiu ce zic.Ascult atent in clasa si daca nu inteleg ceva sau la teme il intreb pe profesor.Ma,sa nu te mint, acasa nu prea invat ca invat in clasa. Daca trebuie sa retin incerc sa citesc de mai multe ori lectia iar dupa fac niste exercitii suplimentare.

| vampcupcake a răspuns:

Salut. Pentru a retine mai usor informatia trebuie sa o intelegi logic. Este dificil sa inveti un lucru formulat cu vorbele si ideile altora, de asta iti recomand sa citesti bine materialul pe care trebuie sa-l inveti, sa inlocuiesti formularile dificile cu unele usor de retinut si sa inveti in mod logic. De asemenea, pentru a te pastra concentrat este necesar sa stai la distanta de toate obiectele care te pot distrage. Sa ai un mediu linistit unde poti invata in voie. Sper ca ti-am fost de ajutor. Asa am procedat si eu cand eram la scoala. Mult succes.