| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Curand pentru mine se apropie perioada sesiunii si incep sa devin stresata si anxioasa. Am si lucrarea de disertatie pe care aproape am terminat-o(mai ramane sa fac prezentarea in PPT). Insa imi este teama ca daca nu termin la timp toate proiectele pentru sesiune si in acest fel devin destul de anxioasa. Cum sa scap de aceste stari? Lucrez aproape zilnic la ele ore bune, dar tot am o stare de panica in mine, parca ma simt vinovata uneori si ca trebuie sa ies afara, ca in felul asta nu mai pot lucra la ele. Ce sfaturi imi recomandati? Multumesc tare mult! Sper ca nu am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să te automotivezi și să gândești pozitiv. Da, știu că sună cliseic, dar este cea mai bună soluție.
Cred că ești o fire perfecționistă iar la perfecționiști exista aceasta doza de anxietate, dat fiind standardele înalte și așteptările lor.
Este un lucru bun in a fi perfecționist, dar totul în limite normale. happy

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Gandeste te ca nu e nicio tragedie daca ramai cu o restanta... nu esti nici prima si nici ultima

| Freya1 a răspuns:

Pai sa îți faci proiectele pe care le ai de făcut, iar dacă mai ai de invatat sa o faci zilnic ca sa avansezi.
Nu ai altceva de făcut. Daca ești anxioasa de fel vei găsi mereu un motiv cât de mic de care sa te agheti ca să te panichezi.

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
In primul rand nu are sens sa te panichezi si sa ai stari de anxietate daca ai mai mult de lucru.E normal sa ai o doza de stres cand faci un lucru dar nu e bine nici sa fii foarte stresata.
Hai sa iti zic de ce panica ta e inutila.
In primul rand daca nu duci la indeplinire acele lucrari nu se va intampla nimic grav cu tine, nu o sa iti dea nimeni in cap daca nu ai finalizat acele lucrari si ai posibiliatea sa mergi in sesiunea de restante in cazul in care nu esti la timp cu lucrarile.
Daca vrei sa finalizezi toate lucrarile incearca sa te organizezi mai bine si sa faci pe mici segmente de timp tot ceea ce ai de facut.De exemplu o ora te ocupi de treaba aia si in alta ora de cealalta.
Si foarte important sa iesi pe afara in aer liber cu singura sau cu prietenii ca sa iti incarci bateriile.
Intodeauna trebuie sa fie un echilibru intre timpul de lucru si timpul liber.