| teodora9616 a întrebat:

Buna TPU.big grinam 16 ani, e prima oara cand postez aici si as vrea sa va cer parerea in legatura cu relatia de tata-fiica si consider ca a mea nu este una normala. El este tipul de tata mai sever caruia ii place sa dea ordine si sa se execute chiar in secunda umatoare. Precizez ca lucreaza in cadrul politie si asta cred ca il determina sa se comporte asa intr-o oarecare masura. De cand am inceput sa-mi fac multi prieteni si sa ies in oras el considera ca m-am schimbat mult si ca nu mai sunt copilul ala de altadata care facea chiar tot ce i se spunea. Imi impune multe reguli care nu mi se par normale, imi interzice sa-mi aduc prietene/prieteni pe acasa, nu ma lasa sa ies in timpu saptamanii in oras si cand ies de la scoala trebuie sa merg direct acasa, in weekend cand mai ies nu am voie sa depasesc ora 22 maxim 23 cand ies seara ( am avut de curand vreo 3-4 seri cand am venit si pe la 12 12 jum si din cauza asta o acuza pe mama ca din cauza ei am ajuns in halu asta si parintii mei au ajuns chiar sa nu se mai suporte, mama intelege ca am si eu nevoie de ceva libertate cu ea ma inteleg chiar f bine), imi tot reproseaza ca-mi sta gandu numai la calculator, la oras, ca nu-mi trebuie mie de acum gasca sa ies, in fiecare seara imi impune ca la ora 22:00 sa inchid calculatoru si telefonul si sa ma bag in pat ( ma suna noaptea sa vada daca mi-am inchis telefonul, si a avut o perioada cand ma obliga sa-l pun jos pe hol pe o masa pana dimineata). Considera ca am un limbaj de cartier/c***a/prostituata si eu nu cred ca i-am dat vreodata motive sa zica asta, mai nou vrea sa aplice bataia asupra mea pentru ca eu tot incerc sa-i explic ca vreau niste libertate fara sa fiu stresata acasa din cauza "libertatii" pe care mi-o acorda. Am si calculatorul parolat si-mi da drumu doar daca ma rog eu mult de el.La orice greseala facuta de mine el se enerveaza si tipa si-mi zice ca face toate astea pentru binele meu ca o sa-i multumesc mai incolo da ii garantez ca nu va fi asa chiar daca stiu ca tine l mine...nu sunt genu care sa-i placa sa primeasca ordine si sa execute ca nu sunt caine. In mare cam despre asta e vorba si vreau sa stiu daca este normal sa se intample asa. big grin

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

E foatre posibil sa fie si o deformatie profesionala, spiritul politist de la servici sa il continue (intr-o oarecare masura) si acasa. In plus, intr-o familie mama trebuie sa trateze mai mult cu fiica si tatal cu fiul. Sunt greseli. Alti parinti fac greseli mult mai mari. Dar, trecand peste toate astea, multe din sugestiile pe care ti le-a dat Brigaela sunt bune. Chiar daca nu esti de acord cu toate, incearca sa iti insusesti macar pe cele care ti se par ca au sens. Mult succes!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista niste norme ale normalului si moralei pe care tu le incalci si el vrea sa ti le impuna. Probabil n-a gasit cea mai buna metoda, dar si tu sari calul rau de tot.
O fata de 16 ani nu are ce cauta afara dupa ora 21.00. Iar in timpul saptamanii de scoala, nu e cazul sa iesi pe-afara, nu mai esti copilas mic sa ai nevoie sa fii scoasa la plimbare zilnic si sunt convinsa ca ai suficient de invatat si de ajutat in gospodarie ca timpul tau sa fie dramuit. Daca mergi la o petrecere care se prelungeste peste ora asta, trebuie sa fie un adult cu voi si acel adult sa discute cu parintii tai (si mergi numai daca ai acordul ambilor parinti).
la ora 22.00 trebuie, intr-adevar sa inchizi calculatorul, televizorul si telefonul mobil. Sincer, daca tii la sanatatea ta, ora respectiva ar putea fi chiar 21.00.
Este foarte bine sa nu dormi in camera cu telefonul mobil, evita la maxim asta, face rau la sanatate. daca il poti lasa intr-o incapere in care nu doarme nimeni, fii bucuroasa si fa-o in fiecare seara.
E normal sa ai libertate, dar profita de ea decent: mergi la teatru, la opera, la un film de zi, dar nu intra in locuri in care se fumeaza sau se consuma alcool. Nu accepta sa mergi la petreceri unde suspectezi ca se va fuma sau bea.
Tatal tau greseste ca tipa la tine, dar e posibil ca tu sa fi incalcat aceste reguli chiar dupa ce ti s-a atras atentia. Sunt sigura ca daca revii la normalul varstei si faci un pic de efort in plus la scoala si in gospodarie, puteti face pace si avea o relatie absolut normala. Tu esti inca un copil si cred ca inca te intretin parintii, asa ca va trebui sa mai astepti pana iti castigi singura existenta ca sa iti faci propriile reguli.