| anonim_4396 a întrebat:

deci chiar am o problema si chiar sper sa ma puteti ajuta. Am intrat intr-o depresie adanca(cazul meu trebuie tratat de un psihiatru nu de un psiholog). Totul a inceput in urma cu o luna cand am facut din greseala un cont pe emailul altuia(sunt foarte asemanatoare al ei cu al meu). Acum nu-l mai pot sterge deoarece pentru a-l sterge trebuie sa intru in email ceea ce nu pot sa fac pentru ca nu este email meu. Acum mi-e frica, ca persoana aceea va dori sa se razbune si imi va posta adresa casei pe acel cont(nu am nicio baza ca ar avea adresa mea, dar ma gandesc ca daca i-am trimis-o cand umblam pe acolo la messenger...blablabla)Este vorba de o retea de socializare iar eu am avut odata un cont de-al meu(pe emailul meu(, dar l-am sters). Am vorbit pe contul meu de mult cu mai multi baieti(uni erau perversi rau de tot dar eu ii lsam sa-mi scire si la unii le raspundeam.De curiozitate nu de alta, ca eu nu fac asa ceva in viata reala). Mi-e frica ca aceasta persoana va nimeri la unul cu care am vorbit eu si ii va da adresa(pe care nu cred ca o are dar no). Mi-e frica ca acesta o sa vina si o sa-mi faca rau si o sa si arate discutiile acelea mai putin cuminti pe care le-am avut.(este vorba de baieti din SUA, pe care nu-i cunosc. Daca oamenii ma vor considera o fata usoara...si daca cineva din familia mea va pati ceva din cauza faptului ca am gresit cand am facut contul acesta(mi-e frica ca am pus poze acolo cu mine, dar sansele sunt foarte mici, poate chiar nule). Vreau sa-mi spuneti :am o problema reala sau e ceva imaginar?

Răspuns Câştigător
| nomoretears1111 a răspuns:

Am citit cu toata atentia ceea ce ai scris aici. Inteleg ca ai facut un cont intr-o retea de socializare, pe mailul altei persoane. Pentru ca acel cont sa poata fi folosit, ar fi trebuit ca el sa fie activat de pe mailul pe care cred ca tu nu ai intrat, pentru ca nu era al tau si nu ii cunoasteai parola.
Mai inteleg ca tu crezi ca posesoarea acelei adrese de e-mail ar putea sa incerce sa iti faca rau. Sincer, cred ca nu ai nici cel mai mic motiv sa te temi, pentru ca persoanele cu care spui tu ca ai purtat discutii nu tocmai cuminti sunt din SUA. Cum ar putea acei oameni sa vina la usa ta, in Romania? Apoi trebuie sa mai intelegi un lucru: cei care se dau mari si tari pe astfel de site-uri, in viata reala sunt niste oameni lasi, extrem de diferiti de ceea ce afiseaza pe acele site-uri. Nu stiu cum sa te conving sa nu iti mai faci atata rau singura, cu astfel de ganduri negre. Pot doar sa iti spun ca nu esti nici prima, nici ultima, care da frau liber unor fantezii pe diverse site-uri, asa ca nu este cazul sa te simti vinovata sau speriata. E adevarat ca te-as sfatui ca pe viitor sa fii mai prudenta, pentru ca traim intr-o lume cam rea si cam urata, dar acum chiar nu este cazul sa ajungi in pragul depresiei pentru un lucru de nimic. Daca simti nevoia sa mai vorbim, sa iti mai ridic moralul, te rog sa imi lasi un mesaj si iti voi sari imediat in ajutor. Inca o data te rog sa lasi la o parte gandurile negre, da? Te imbratisez si astept un semn de la tine. Mirela este numele meu. Numai bine!

| Wella a răspuns (pentru nomoretears1111):

Buna, am vrut sa-ti trimit mesaj dar cum sunt junior nu ma lasa.M-a ajutat mult ce mi-ai scris.Toti imi spun acelasi lucru dar eu nu pricep si plang mai tot timpul.Am senzatia ca cineva va pati ceva din cauza mea. Vreau sa ies din starea aceasta si repede.(Nu-mi dau numele pentru ca am facut o fobie de internet dar imi poti spune Stunning, numele meu pe TPU.Te rog sa-mi raspunzi si sa vorbim in continuare.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o problema reala: ca faci pe internet lucruri pe care nu ti le poti asuma. Insa probabilitatea ca acele lucruri sa ajunga in viata reala este foarte mica, infima, asa ca nu cred ca ai de ce sa te temi atat de tare. ar trebui doar sa iti poti asuma tot ce faci, nu numai parti care iti convin. Discuta cu parintii tai, spune-le tot adevarul si te vei simti mult mai bine

| SaveTheNature a răspuns:

Ai o problema de care se lovesc multi adolescenti.
Dar ca sa stii ce e aia o depresie iti descriu in cateva cuvinte.
In depresie nu-ti mai place viata
Te enervezi pe toata lumea
Nu te mai intereseaza deloc aspectul fizic, si multi ajung chiar sa nu se mai spele.
Nimic nu te mai bucura(nici banii, nici familia, nici prietenii, nici distractia)
Nu mai ai motivatii, nu mai razi deloc, nu te mai intereseaza nimic.Multi depresivi se gandesc in fiecare zi la siucidere.
Deci probabil ca tu ai o mica problema nu o depresie,
Adevaratele probleme care duc la depresie sunt:
Decesul unie persoane foarte dragi
Divortul
Saracia extrema
Datorii foarte mari la banci
Insuccesul pe plan familial si social.
Deci astea sunt probleme adevarata.Asa ca stai linistita, e o problema minora. Oamenii au probleme mult mai mari.
Baiatul meu nou nascut are o boala rara la colon si urmeaza sa fie operat pe 18 mai. Dar hey exista si optimism.happy

| Wella a răspuns (pentru SaveTheNature):

Va doresc succes

| nomoretears1111 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Baiatul tau care va fi operat pe 18 mai va fi bineeeeee! Te vei bucura de sanatatea lui si vei uita prin ce treci acum! Imi pare asa de rau cand aflu ca oamenii sunt atat de incercati de viata...
De undeva, din lumea asta, va tin pumnii si ma rog pentru voi!
Va doresc sa fiti sanatosi ca nimeni altii si sa aveti putere sa treceti peste toate greutatile vietii!

| nomoretears1111 a răspuns:

Poti sa imi scrii pe no_more_tears0@yahoo.com. Iti voi raspunde pe mail sau pe mess cu toata promptitudinea, pentru ca urasc sa te vad in starea asta. Te rog, te rog, nu iti face rau singura, nu incerca sa vezi pericole acolo unde ele nu exista, da? Hai, fa un efort si gandeste toata situatia la rece. Eu iti stau la dispozitie cu toti umerii mei si cu ceva mai multa stapanire de sine! Te astept, daca vrei sa vorbim! Te imbratisez!

| Wella a răspuns (pentru nomoretears1111):

Nu-mi place sa dau id numai asa, dar iti promit ca voi incerca sa ajung senior si vom vorbi prin mesaje.Intelege-ma te rog. dupa toata drama asta chiar nu vreau sa incep sa-mi fac si alte griji.

| Wella a răspuns (pentru nomoretears1111):

Oricum nu era chiar o retea de socializare era vorba de un chat pe un site de produse sau ce era.Si m-am uit acum peste discutiile acelea pe care eu le consider 'mai putin cuminti'.Nu sunt deloc asa pentru ca am observat acum ca m-am uitat mai bine ca eu doar flirtam nu vorbeam vulgar sau ceva.Ei da, dar eu nu.I-am trimis un email persoanei respective prin care i-am explicat ce s-a intamplat si mi-a raspuns...ca nu-i nimic ca-l va sterge el(era baiat pana la urma). Deci nu era chiar grav

| nomoretears1111 a răspuns (pentru Wella):

Te inteleg. Nu trebuie sa te justifici, chiar te inteleg. Important este ca, incet, iti dai seama ca lucrurile sunt mai putin grave decat ai crezut la inceput. Ai incredere cand iti spunem atatia oameni de aici ca nu ai motive reale de ingrijorare. Te imbratisez si iti sunt alaturi in continuare!

| Wella a răspuns (pentru nomoretears1111):

Multumesc.Acum imi dau si eu seama.M-ai ajutat mult.Probabil de asta am avut nevoie de sfatul unui necunoscut care priveste obiectiv situatie.Nu ma mai ingrijorez deloc.