| Ana268086547 a întrebat:

Deci problema mea este una cu care cred ca ne confruntam cu totii, sa cunoastem oameni noi. La scoala mea cunosc multa lume dar nu prea ma ajuta deoarece majoritatea stau in grupuri cu care ies in oras, discuta, alea alea. Eu am cam intrat prin toate grupurile dar nimic nu imi place si nici colegii nu sunt foarte sociabili. De exemplu cand ies in oras nu ma invita si pe mine, singura persoana cu care ies (ieșeam) este o colega care era cea mai Buna prietena dar care si ea tot asa se plimba dintr-un grup in altul. Acum ea s-a mutat in alt oras si nu prea am mai tinut legatura, acum vine caldura si nu vreau sa imi petrec zilele ca in ceilalti ani stand pe calculator si la televizor sad vreau sa pot sa ies si eu in oras cu prietenii la film suc... din astea. Acum intrebarea ar fi cum sa fac sa pot cunoaste oameni noi? Eu suntsi putin mai timoda de fel pentru ca nu am avut o experienta prea mare in cunoasterea de persoane noi dar daca stiu cum sa procedez imi e mai bine, stiu asta deoarece atunci cand mi-am cunoscut prietenii de la scoala spuneam doar buna ce faci eu sunt de la clasa cutare vrei sa fim prieteni si chestii de genu dar avand in vedere ca ma stiu cu cea mai mare parte din cei din scoala vreau sa cunosc alte persoane din afara scolii. Ce as putea sa fac? mersi

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Sunt diverse situri, chiar si TPU, in care poti cauta ce-ti place. Poti merge la concerte, la filme, la biblioteci, depinde de formatia si aspiratia ta.Vei gasi o gramada de persoane interesante din care sa alegi, sau poate esti de acord sa te aleaga ei, sau unul din ei pe tine. Cauta cu rabdare. Daca cercul in care te afli nu te satisface, caci asta constat, mai rareste-i, cauta pe cineva care sa te insoteasca si in alte cercuri. Cand eram tanar, asa am procedat.
Ai si momente de 'pauza', vei gasi sigur ceea ce cauti!