| alex5259 a întrebat:

Eu sunt o persoana sociabila, dar aceasta calitate scade atunci cand ma regasesc intr-un grup de trei sau mai multe persoane. Intr-un grup mi-e mai greu sa ma adaptez si ma simt vulnerabil din aceasta cauza. Si astfel mi-e greu sa gasesc un subiect de discutie. Ce ar trebui sa fac pentru a fi genul de persoana care se simte bine fiind inconjurata de mai multe persoane?

Răspuns Câştigător
| UnderPressure a răspuns:

Ai anxietate sociala, sau poate mult mai simplu, trac.
E plin netul de remedii, vezi si tu daca te regasesti pe acolo.
https://www.traininguri.ro › Succes › Dezvoltare personala
www.nlpmania.ro/cum-sa-scapi-definitiv-de-frica-de-a-vorbi-in-public/
www.andyszekely.ro/cum-sa-vorbesti-in-public-fara-niciun-fel-de-emotie/
...-care-l...
...-in-pub...

| alex5259 explică (pentru UnderPressure):

Am primit multe raspunsuri excelente, dar al tau m-a ajutat cel mai mult. Am invatat cate ceva din site-urile pe care mi le-ai trimis si chiar iti sunt recunoscator ca m-ai ajutat. Iti meriti funda!winking

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Frici neintemeiate. Cand sunt mai mult de 3-4 intr-un grup nu sunt toti cu ochii pe tine si asteapta cine stie ce revelatii, fiecare mai e preocupat si de altele/altii decat de tine. Ce, esti actor la Teatrul National, sau Hitler sa aduni mii de oameni care sa te asculte numai pe tine?

| Dorotheea21 a răspuns:

"Persoana sociabila" cu cine, daca tu te pierzi intr-un grup de trei?
Noi suntem isterici, daca tu te consideri "sociabil". happy
Ai putea sa mergi la un psiholog, ca sa gasesti mai intai cauza pentru care esti asa.

| NotMyFault a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic plănuit. Fii tu insuti, fii spontan, deschis. Nu te intimida. Nu are sens. Atât timp cat esti sociabil asta nu ar trebui sa devina o problema. Învăța sa fii înconjurat de oameni, sa comunici cu ei. Nu te izola, vorbind doar cu o singura persoana.

| RandomStudent a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa faci nimic special, nu musai sa te imprietenesti cu toti, doar cu unul sau doi ca sa nu te mai simti vulnerabil, si in momentul cand acei prieteni vorbesc despre ceva(ex jocuri video, teste etc), iti spui si tu parerea/ce ai facut in acel domeniu/orice iti vine in minte.