| AmelyRain a întrebat:

Am si eu o problema. Eu si prietenul meu suntem destul de diferiti, in schimb ne intelegem foarte bine si nu ne certam, suntem impreuna de cateva luni, dar diferenta dintre noi incepe sa devina din ce in ce mai evidenta. Eu sunt genul de persoana mai linistita, nu imi plac cluburile, nu imi place alcoolul sunt mai ciudatica si nu foarte sociabila, el in schimb este invers, prietenii lui ma cred o ciudata si uneori se simte prost sa ma scoata in oras cu el deoarece crede ca ma simt prost si atunci se simte si el prost pentru mine. In orice caz, avem o relatie la distanta, si ne vedem doar in vacante, aici intervine alta problema, oricat de mult iubesc sa vorbesc cu el, nu gasesc un subiect de discutie, dupa ce povestesc ce am facut in ziua respectiva pur si simplu nu mai e nimic de adaugat, si treaba asta ma supara, el vede lucrul asta si spune ca ma iubeste si ca nu vrea sa ma schimbe dar sunt sigura ca i-ar fi placut sa putem face mai multe lucruri impreuna, eu stiu ca nu vrea sa isi neglijeze prietenii si activitatile care ii plac pentru mine si nici nu l-as vedea schimbandu-se in ceea ce sunt eu. Ar trebui sa incerc sa ma schimb? Sa ma prefac, cel putin, ca ma integrez in societate? Sau pur si simplu sa las totul asa cum este si sa vad ce iese? Ne iubim foarte mult si nu as vrea sa ne despartim din cauza asta!
Funda happy

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Mai usurel cu " noi ne iubim mult". Atat de mult va iubiti incat nu aveti ce vorbi! Imi pare rau ca iti spun asa dar, nu-ti mai face multe probleme pentru ca oricum aceasta relatie nu va mai tine mult sau, va deveni relatie de vacanta.

| AmelyRain explică (pentru neutrino):

Multumesc foarte mult pentru incurajare...

| Sfatosul2012 a răspuns:

Pai prietenii sunt foarte importanti. Si ai tai si ai lui. Se spune ca atunci cand intri intr o relatie vii si cu un bagaj de prieteni. Eu zic ca ar trebui sa incerci sa te integrezi in grupul lui de prieteni sa faci un efort, pentru ca la un moment dat o sa aveti discutii si relatia se va destrama. Am trait o pe pielea mea. Asa ca mai bine fa te placuta de prietenii lui si o sa fiti mult mai sudati ca si cuplu. baftawinking

| madalinadorobantu91 a răspuns (pentru Sfatosul2012):

Eu nu sunt de acord cu ceea ce spune Sfatosul 2012! Parerea mea e ca ar trebui sa lasi lucrurile sa mearga de la sine! Daca tie nu iti place anturajul lui, sau ma rog, nu te poti integra in el, nu are rost sa te legi la cap fara sa te doara! Ar trebui sa existe mai multa comunicare intre voi si sa aveti o discutie in care sa puneti in balanta lucrurile pe care le aveti in comun si ce lucruri va despart big grin

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru madalinadorobantu91):

Eu raspund din prisma baietilor pentru noi e foarte important ca si iubita noastra sa placa si sa se faca placuta de catre prietenii nostri. Nu rare au fost cazurile cand s au despartit chiar daca se iubeau. Asta cu "daca ma iubeste o sa vrea sa fie doar cu mine" nu prea e la fel de adevarata din pacate sau nu si in viata reala.

| AdrianoB a răspuns:

@Sfatosul2012 are dreptate. Este bine sa te integrezi in anturajul lui, dar eu zic sa nu faci asta daca este vorba despre droguri la mijloc sau alte activitati de genul acesta. Oricat de mult il iubesti, asta nu-ti va face bine, crede-ma. Nu este singurul barbat de pe planeta.
Daca nu este vorba despre droguri sau mai stiu eu ce, incearca sa fi mai sociabila si tu. O persoana cooperanta si de gasca va fi placuta peste tot, nu numai de catre prieten/a.
Daca anturajele lui iti displac prea mult, si nu e genul tau, atunci iar iti recomand sa stai deoparte. Tine minte ca anturajele proaste ne trag in jos, foarte mult. Chiar ne schimba si viata. Daca esti o persoana cumine si inteligenta asa cum susti, cauta-ti un anturaj de oameni mai cuminti, inteligenti si cu activitati pe placul tau (inclusiv un prieten). Iti va face numai bine, vei avansa mai bine in viata.
Important este sa stii ce simti si cum esti si atunci vei sti daca se merita sa lupti pentru el sau nu.
Iti doresc sa fi iubita.

| AmelyRain explică (pentru AdrianoB):

Nu ma intelegeti gresit, prietenii lui sunt foarte de treaba, nu este vorba de nici un anuturaj, nu este vorba de droguri, e vorba ca pur si simplu nu pot intra niciodata in discutie, nu pot sa ma prind de conversatiile lor, si nu e vorba de ei, e vorba de lume in general, nu sunt obisnuita sa fac parte din grupuri numeroase, nu sunt obisnuita sa discut de dragul discutiei, sunt in schimb o persoana deschisa in a imi exprima parerea cand vine vorba sa vorbesc despre mine sau sa imi sustin punctul de vedere, doar ca avand in vedere ca interesele nu sunt intotdeauna comune ( vorbeste despre jocuri video, probabil alte persoane care nu le cunosc, amintiri de-ale lor, masini etc ). Nu consider ca este o influenta rea pentru mine, este un baiat cuminte si mereu a facut sa imi fie mie bine, a renuntat de multe ori la activitatiile lui pentru a sta cu mine si tot ce vreau este sa stiu cum as putea sa reusesc sa ma incadrez oarecum in acel decor ca sa ne simtim bine impreuna cand iesim in oras, sau la concerte, fara sa se simta prost cand ma vede ca stau si tac si par plictisita sau incomoda.

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru AdrianoB):

Ai dreptate. Eu nu am spus si nu o sa fiu de acord sa se integreze intr un anturaj de droguri sau mai stiu ce. presupun ca nici nu i cazul. Doar ca lui ii plac cluburile si petrecerile mai mult si ei nu prea mult prea linistita... cel putin eu asta am inteles.

| AngelliGina1981 a răspuns:

Vorbiti si voi despre filme, carti, muzica, intereseaza-te de lucruri si spune-i noutati si vedeti ce parere are fiecare despre asta. Apoi puteti sa vorbiti despre vreo tipa ciudata care s-a vopsit cu albastru, barfe, chestii, fiti complici. Ca sa ii cunosti prietenii ar fi mai bine sa iesiti in grup cat mai mic, 2-3 persoane, ca sa te obisnuiesti cu ei, apoi cu alti prieteni si mariti grupul usor. Cred ca prietenul tau ar fi de acord sa beti doar voi doi intr-o seara, sa vezi cum simti alcoolul (am presupus ca nu stii sa bei), insa nu combina bauturile (baietii se arunca la chestia asta desi li se face rau). Succes!

| AmelyRain explică (pentru AngelliGina1981):

Am epuizat de mult subiectele gen filme carti si muzica si am ajuns la cinculuzia ca avem gusturi diferite, de asemenea eu sunt tipa ciudata care s-a vopsit cu albastru deci...

| AngelliGina1981 a răspuns:

Pai joaca si tu jocurile video despre care vorbesc ei, joaca cu ei daca e vorba de jocuri ca LOL. Du-l si tu pe el la un concert care iti place tie, ca sa nu te simti plictisita si incomoda.