| Yasmin875 a întrebat:

Iubitul meu este corigent la mate are 2, 2 si 2 în teza(n-are nici o șansă să treacă)si la chimie este în situație de corigenta are 3, 3.Nu cred că o să-i pună profesoara 8 ca sa-l treacă deoarece este cam dura iar la sport are situația neîncheiată ca nu a dat proba. Iubitul meu poate să rămână repetent dacă are 2 corigente si o situație neincheiata sau poate să se ducă în toamnă să treacă? Eu știam că dacă ai 2 corigente nu ramai repetent dar dacă mai ai si o situație neincheiata ramai? El are goluri în materie deoarece chiuleste foarte mult(are aproape 150 de absente semestrul asta), pe primul semestru a avut 85 de absente dar diriga i-a motivat o grămadă de absente ca să-i pună 8 la purtare.(diriga îl iubește foarte mult si are pile).La 15 absente se scade un punct la purtare.Imi pare foarte rău pentru el.cryingNu stiu cum sa il ajut.Eu nu am nici o corigenta.Am media 9 la romana.happy

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Situația neîncheiată se susține înaintea examenelor de corijență (adică, prin august). După ce termină cu situația neîncheiată la sport (susținerea probelor) va putea să își susțină și examenele de corijență.
Nu rămâne repetent, dar dacă profesoara de sport e un om autoritar și-i pune gând rău iubitului tău, el va avea numai de pierdut. Altfel spus, ea se poate înțelege cu ceilalți doi profesori (mate + chimie), pentru a-l lăsa repetent. Practic, nota pe care ea i-o oferă ține de soarta lui. Dacă ea îl pică, va fi declarat repetent...
Iubitul tău trebuie să țină cont că el poate rămâne repetent și datorită absențelor.
Apropo, tu crezi ca diriginta îsi riscă meseria? Dacă vine un control, ea trebuie să justifice motivarea absențelor! Iar dintre acestea sunt luate in considerare numai scutirile medicale.
Chiar dacă va promova din milă, la anul se va repeta situația. El nu va absolvi școala/liceul, fiindcă el va avea mereu alte "priorități". Pentru el, școala pare a fi pe ultimul loc. Sorry, dar la concluzia asta se ajunge...
Cu ce-l poți ajuta tu, când el nu are voință? straight face

6 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Sa speram ca un posibil copil nu va prelua inteligenta tatalui. Puteai sa-ti gasesti un bad boy mai destept, pentru binele tuturor, dar ai ales sa fii egoista si sa omori inca o sansa la o tara mai buna.Banuiesc ca gusturile nu se discuta.

| xerxes1 a răspuns:

Iubitul tau nu este prea inteligent.
Am avut colegi care chiuleau, petreceau nopti intregi, consumau litri de alcool iar la scoala in special la matematica aveau 10 pe linie.

| Yasmin875 explică (pentru xerxes1):

Bine.Intrebarea mea era dacă are 2 corigente si o situație neincheiata rămâne repetent sau nu?

| xerxes1 a răspuns (pentru Yasmin875):

Daca e baiat de bani gata si are pile, nu ramane repetent.
Se rezolva la toamna.
Oricum tot un ratat ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai tinut sa mentionezi ca ai media 9 la romana?

| Yasmin875 explică (pentru anonim_4396):

Voiam sa ma laud si eu ca am note mai mari ca el.