| dsfsdrfgdfh a întrebat:

M-am saturat de mama! nu ma lasa sa fac nimic. Mai mereu ma injura si tipa la mine din nimicuri. sad Mi-a trecut prin cap de foarte, foarte multe ori sa ma sinucid. Si ajunsesem si la faza in care stateam pur si simplu cu cutitul in mana si nu stiam ce sa fac. Va rog sa nu ma credeti nebuna. ca nu sunt. straight face Si sa nu credeti ca dramatizez sau ceva. dar pur si simplu m-am saturat. sad

De multe ori actioneaza cu violenta. si din cauza asta simt mai mereu ca sunt in plus in casa asta. am aproape 14 ani. colegele mele se machiaza. se dau cu rimel. fond de ten. iar pe mine nu ma lasa sa imi fac macar o dunga cu creionul de ochi. straight face am o sora de 5 ani. daca ea face ceva mama mereu tipa la mine si spune ca e vina mea. sad si iar ma bate. Mereu simt diferenta dintre noi. chiar daca ea e mai mica. si ii trebuie mai multa protectie. mi-ar placea sa aiba timp si pentru mine sad
Si matusa mea a zis ca e vizibila difirenta asta care o face intre noi.

iar ea e constienta ca nu am nicio vina. Nu pot sa vb nimic cu ea. am intrebat-o odata ceva legat de menstruatie ca imi intarziase. si era calma cand am inceput discutia iar apoi ca din senin incepe sa tipe la mine. nu stiu ce sa fac ca sa pot sa comunic cu ea.
Cateva sfaturi va rog? puppy dog eyes as putea sa insirui aici pana maine toate chestiile pe care cred ca le are ea cu mine. straight face

Răspuns Câştigător
| DedeeAndreea a răspuns:

Salut.
Hmmm,nu stiu ce sa zic in legatura cu aceste probleme.Imi pare rau pentru tine, dar sa stii ca si la mine e o situatie asemanatoarewinking Mama tipa la mine, cand fac ceva gresit, dar asta doar pentru ca munceste 24 din 24(stii ce am vrut sa zic), deci munceste foarte mult acasa, si munceste si la servici.Viata ei a fost mai grea, in fine!
Eu cred ca nu ai de ce sa te machezi la varsta asta, deci mama ta are dreptate in acest caz.Sora ta este mai mica,intotdeauna va fi in centru atentiei,si cred ca ai inteles esentialul.
Cand mama incepe sa crizeze,merg la tata si ii spun sa o calmeze,si apoi ea se calmeaza! De cele mai multe ori,mama se enerveaza pe mine pentru dezordine in camera,dar eu ma apuc dupa aceea sa fac curatenie!
Parerea mea este ca tu ar trebui sa continui sa ramai un copil cuminte si ascultator,sa o intelegi si pe mama ta,desi cred ca dansa exagereaza. Vorbeste cu ea,explica-i tot ce simti,ce ai pe suflet,ca doar e MAMA TA! Ea te-a adus la viata,deci te iubeste foarte mult! Discuta cu amandoi parintii,explica-le cum te simti! Eventual,poate fi nevoie de consult specializat(psiholog).Eu nu zic ca esti nebuna,psihologul nu este pentru nebuni,in unele cazuri, nici macar psihiatrul nu-i chiar de nebuni! Dar esti prea trista, si asta nu-i bine! Nu trebuie sa te intereseze ca prietenele colegele tale se machiaza! Tu esti TU, esti diferita, originala happy
Sa nu mai incerci sa te sinucizi! Incearca sa vorbesti cu parintii tai.Totul va fi bine!
Bafta!

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta e o femeie strong.
Invata s-o intelegi si sa intelegi ca doar binele ti-l vrea.
Are si ea momente, ia gandeste-te:e usor sa intretii 2 copii +casa+serviciul? E greu de tot.
Daca te-ai machia ai fi caraghioasa.
Fata ta la 14 ani oricum e perfecta, ce sa-i mai faci?