| Panti a întrebat:

Buna, TPU!
Matusa de a mea are o problema medicala (nu precizez problema, deoarece nu are importanta in ceea ce vreau sa precizez). Am sfatutit-o sa mearga la medicul de familie din localitate pentru un consult si o eventuala trimitere la un medic de specialitate. Zis si facut, s-a dus, si dupa ce a asteptat la usa 20 de minute, o asistenta a iesit si i-a comunicat intr-un mod necorescunzator fata de un pacient, ca domnul doctor nu vrea sa o consulte si nici sa-i dea vreo trimitere. De ce? Pentru ca este prea tarziu si deja doctorul este prezent la cabinet de 5 ore. Sa precizez clar ca programul (afisat si pe usa cabinetului) este urmatorul 10:00-17:00, iar matusa mea s-a prezentat la ora 15:00. Ca sa o spun pe directe, nu este prima oara cand procedeaza asa. Daca te duci si vrei sa ceri o trimitere, o scutire sau o adeverinta, inainte ca s-o primesti trebuie sa induri niste reprosuri verbale sau nonverbale. Stiam ca a fi doctor inseamna sa ii ajuti pe cei din jur, sa le oferi sprijinul, nu sa iti bati joc de ei.
Sincer, m-am saturat avand in vedere ca nu-i prima oara. Si nu vreau sa ramana asa. Vreau sa merg mai departe. Deci, va intreb, unde si la cine ar trebui sa apelez pentru a schimba situatia ( nu doar matusa mea sau eu am patit asa ceva)?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Colegiul medicilor din judet si ar trebui facuta o inregistrare.