| Yasmin875 a întrebat:

O femeie care se machiază strident este considerată de alți oameni o femeie ușoară?

Răspuns Câştigător
| MariusFD96 a răspuns:

Te machezi cum vrei tu, cand vrei tu. Daca te intereseaza asa de mult ce spun altii iti zic ce cred eu. Mie nu-mi place machiajul. Mai ales cand e si exagerat. Asa putin. Putin ruj. Putin rimel. E ok. Se accepta. Dar cand vad ca unele isi arunca toata cutia de fond de ten pe fata deja mi se face scarba. Da. Eu unul nu sunt de acord cu machiajul strident. Si nu cred ca sunt singurul. Acum tu esti libera sa faci cum crezi. happy Dar ca aparenta e clar ca vei arata mai decenta, mai draguta si mai cuminte ca sa zic asa cu putin machiaj decat cu mai mult, te va scoate in evidenta mai mult probabil dar de asemenea vei arata mai "usuratica" nu stiu daca este cuvantul potrivit dar intelegi tu. happy

21 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Eu consider femeile machiate intens ca avand insecuritati, respectul de sine fiind la doi metri sub pamant. Nu ma intelege gresit - iubesc sa vad fete cu machiaj d-ala subtil, care defineste trasaturile fetei, insa, daca ai de gand sa te machiezi mai intens decat un clown de circ, ma faci sa-mi fie frica de tine. Insa asta-i doar din perspectiva unui baiat, nu stiu ce conceptii aveti voi, fetele.

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă e aşa, percepţia lor înseamnă că este afectată de prejudecăţi.

| danay72 a răspuns:

Depinde de mentalitatea celor din jur. Dar machiajul trebuie facut potrivit ocaziei, adică nu merge sa iti faci un machiaj de seara și să mergi la piata.Un intelept spunea ca pentru orice lucru e un timp fixat. Daca ti cont de acest sfat, vei reusi sa aplici machiajul potrivit, ocaziei potrivite.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu te onsidera lumea in nici un fel ca nu au timp de asta. Tu te consideri o creatura nereusita si care are nevoie de reparatii si imbunatatiri. Nu mai ai mult si intri la operatii.

| GoldenZenith a răspuns:

Probabil ca nu, poate doar dependenta de atentia celor din jur. E greu sa nu remarci o tipa care e data cu 5 tone de glet si machiata in nu stiu ce culori.

| Yasmin875 explică (pentru GoldenZenith):

Eu sunt fana machiajelor stridente.rolling on the floor

| GoldenZenith a răspuns (pentru Yasmin875):

laughing) eu nu. un look mai natural te face sa pari mai fresh si e mai aproape de cum arati tu de fapt. Plus ca nu vrei sa faci cunostinta cu un baiat a doua oara dupa ce te vede nemachiata. Dar mna, fiecare cu ce ii place big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfantul Ioan Gura de Aur
femeile si fetele ce se impodobeau sau umblau prin oras imbracate indecent. sunt cu mult mai pacatoase decat femeile desfranate, deoarece acestea din urma isi practica meseria lor imorala in case si in locuri ascunse, in vreme ce acele femei care umbla imbracate indecent isi arata imoralitatea in public. Sfantul Ioan le aseamana cu ucigasii, care omoara barbatii atat trupeste, cat si sufleteste.
„Priviti – ne indeamna un parinte – la chipurile si imbracamintea Sfintei Elisabeta, sotia batrana a preotului Zaharia si mama Sfantului Ioan Botezatorul, si la tanara pururea Fecioara Maria si luati pilda de purtare si imbracaminte. Vedeti la dansele: cap, piept, maini ori picioare goale, cum invata modele lumii inselatoare? Vedeti aici: cercei, margele, coliere, martisoare, bratari, inele, pudra, vopsele, manichiura?".
In cartea „Facerea" din Vechiul Testament (prima carte a Bibliei), chiar in primul capitol, gasim scris ca Dumnezeu a spus: „Sa facem om dupa Chipul si Asemanarea Noastra" (Facerea 1, 26). Sfantul Ciprian al Cartaginei, pornind de la aceste cuvinte, afirma – in consens cu toti Parintii Bisericii – ca orice mijloc artificial de infrumusetare inseamna o insulta adusa lui Dumnezeu si creatiei Sale care – dupa textul biblic din „Facerea" – este „buna foarte". Asadar este o razvratire impotriva lui Dumnezeu, caci orice astfel de infrumusetare artificiala este echivalenta cu a considera ca ceea ce a creat Dumnezeu nu este bun si, prin urmare, ar trebui – chipurile – corectat, imbunatatit:
Femeile
„care-si acopera cu sulimanuri [adica farduri – cutele fetei, care-si vopsesc obrajii [si buzele – cu roseata si isi innegresc ochii cu funingine insulta pe Dumnezeu. Se vede ca le displace forma modelata de Creator, le este rusine de ele insele, condamna pe Dumnezeu in ceea ce El a facut. Caci ce altceva decat a-L condamna este a corecta ceea ce El a facut si a-I schimba intentia?"
Intrebuintarea de catre femei a machiajului, vopsirea parului, a buzelor si a unghiilor, toate acestea urmaresc in ultima instanta starnirea pornirilor pacatoase din sufletul celor care le privesc. Despre aceasta tendinta de a placea printr-un aspect mestesugit mai mult decat prin ceea ce Creatorul a dat, sfantul Ambrozie al Mediolanului scria:
„Omule, esti zugravit de Domnul. Ai un bun artist si pictor. Nu sterge zugraveala cea buna. […] Tu displaci si Creatorului, care-si vede stricata opera Sa".

| Speed99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Puteti oare, voi pocaitii, sa nu aduceti religia in absolut orice discutie? Este atat de jenant cand vad oameni care se rezuma la citate biblice ca sa isi valideze punctul de vedere, si mai presus de toate, incearca sa bage ideologia lor pe gatul altora.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Ce înseamnă să fii pocăit?
pocăinţa a ajuns să fie considerată de mulţi români doar părăsirea bisericii tradiţionale şi împărtăşirea crezului unor biserici protestante. Folosit de multe ori în sens peiorativ, termenul de „pocăit" este greşit atribuit „sectanţilor", aşa cum sunt numiţi creştinii din confesiunile protestante. În realitate, pocăinţa este o stare pe care ar trebu să o experimenteze orice creştin.
Pocăinţa este o stare pe care orice om care se declară creştin, indiferent de confesiune, ar trebui să o experimenteze. Termenul de „pocăinţă" vine din grecescul „metanoia" şi înseamnă schimbarea modului de gândire, înnoirea minţii. „Pocăinţa este una din cele şapte taine ale Bisericii Ortodoxe şi se referă în primul rând la recunoaşterea păcatelor săvârşite, părerea de rău pentru acestea şi hotărârea de a nu le mai săvârşi.
Pocăință se realizează în Biserică prin taina spovedaniei, când omul merge la biserică pentru a-şi mărturisi păcatele şi pentru a încerca să îşi îndrepte viaţa în adevăratul sens al cuvântului.
Mai studiază
Sensul cuvântului "ortodox"
Sensul cuvântului „creştin"
Sensul cuvântului,, pocăit "

| Speed99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, mersi ca mi-ai deflectat complet intrebarea, invatandu-ma pe mine ce inseamna pocainta intr-un roman intreg. Te-am facut pocait intr-un mod satiric, hiperbolistic si neserios - credeam ca iti dai seama de chestia asta, citindu-mi comentariul.

Insa, revenind la intrebare - de ce e nevoie sa aduci religia in orice discutie? Poate tipa care a pus intrebarea nici macar nu e religioasa, iar tu stai aici incercand sa bagi propaganda crestina de cel mai inalt grad pe gatul altor oameni. Cum te simti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Nu fac propagandă.
Îl mărturisesc pe Hristos.
Sfânta Evanghelie după Matei
Capitolul 10
32. Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi şi Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.
33. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor şi Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri.

| Speed99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, exact asta faci. Daca tot imi dai citate, iti voi da si eu unul, poate iti dai seama ce ipocrizie raspandesti pe aici:

"PROPAGÁNDĂ, Acțiune desfășurată sistematic în vederea răspândirii unei doctrine politice, religioase etc., a unor teorii, opinii, pentru a le face cunoscute și acceptate, pentru a câștiga adepți." - Dictionar Explicativ al Limbii Române.

Intelegi ce zic, acum?

| CdeMetal a răspuns:

Nu-mi plac deloc machiatele, în plus strică tenul.
Prefer frumusețea naturală.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Mai bine sa arati cat mai naturala.

| DrGoogle a răspuns:

Depinde cate kg are cu tot cu machiaj laughing

| DroIja a răspuns:

Nu și dacă este grasă. Atunci e o femeie grea.

| Yasmin875 explică (pentru DroIja):

Ce legătură are una cu alta?rolling on the floor

| DroIja a răspuns (pentru Yasmin875):

Eh, un joc de cuvinte... Câteodată adulții mai fac glume.

| YuuChan a răspuns:

Depinde si de barbat. Sunt barbati care nu judeca dupa aspect si sunt barbati care judeca DOAR dupa aspect, o mare diferenta.

| Alina198 a răspuns:

Simplu, da