| Jorah a întrebat:

o mica intrebare :

Daca un prieten de al meu a fost acuzat ca a batut un alt copil mai mic ca el, si s-a ajuns la politie, ce poate pati prietenul meu avand in vedere ca :

Nu a fost nici-un martor la momentul faptei, iar prietenul meu neaga tot, si eu le-am spus politistilor ca in ziua aia a fost cu mine la fotbal.

Ce poate pati prietenul meu?

PS : Asa ceva nu s-a intamplat, dar vreau sa stiu, imi trebuie la ceva cu dovezi / urmari / etc.

FUNDA + VOT

Răspuns Câştigător
| Mozurov a răspuns:

Leaga-te de chestia cu martorii. Daca nu are martori care sa confirme ca a fost vatamat spune asta si adu tu martori care sa confirme ca prietenul tau era in alt loc la acel timp. Logica ar fi ca daca victima a fost batuta cu pumnii prietenul tau ar trebui sa aiba si el leziuni la maini.Scoate un certificat care sa ateste ca nu are nicio leziune. Daca printre astea mai arunci si o poveste-doua in care sa spui ca victima in trecut nu a fost sincera si ca minte de ingheata apele atunci procesul ar fi al tau.

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Fara martori nu cred ca pateste ceva

| VladGH a răspuns:

Sa stii daca a fost batut tare politistii gasesc dreptatea si fara martori.Dar daca asa putin zgiriiat sau lovit usor scapa fara probleme happy

| Mozurov a răspuns:

Daca pustiul ala batut vrea sa isi scoata certificat medico legal atunci aia ar fi o dovada.Un mic sfat ar fi sa se impace cu tipul ca sa isi retraga plangerea. Daca nu si-o retrage poate fi pedepsit penal. Daca si-o retrage o sa capete cel mai probabil un avertisment sau maxim o amenda intre 100 si 1000 de lei.

| Jorah explică (pentru Mozurov):

Dar nu inteleg, de unde stiu "politistii" ca prietenul meu l-a batut? daca nu exista dovezi. asa ma dau si eu cu capu de pereti si zic ca m-a batut vecinu. si fac plangere

| Mozurov a răspuns (pentru Jorah):

Medicii legisti pot constata ca leziunile pe care le are sunt capatate in urma unei violente.El zice ca prietenul tau l-a batut, are dovada scrisa de la medic ca a fost batut...e cuvantul prietenului tau impotriva tipului.

| Jorah explică (pentru Mozurov):

Da. in urma unei violente, dar fara martori de unde poate constata cineva ca prietenul meu l-a lovit?

| VladGH a răspuns (pentru Jorah):

Mult poate conta peste ce politisti dati e destul sa te cheme pe tine si pe prietenul tau la comisariat si va pune in cameri diferite, cum vad ca nu coincid raspunsurile. Deodata va prind cu mita in sac

| Mozurov a răspuns (pentru Jorah):

Nu e nevoie de martori. Daca chiar vrea prietenul tau isi poate sustine punctul de vedere dar va ajunge in instanta (asa se intampla la cazurile penale). Poate castiga acolo.Asta e in teorie pentru ca in practica va fi scos vinovat laughing.Cat de grav a fost batut?

| Jorah explică (pentru Mozurov):

Eu vreau ca mulți alții să devin, evident avocat. Am specificat ca povestea nu e reala. Dar vreau sa știu ce să fac în situații de genul.

| Jorah explică (pentru Mozurov):

Mulțumesc mult!

| Mozurov a răspuns (pentru Jorah):

Leaga-te de chestia cu martorii. Daca nu are martori care sa confirme ca a fost vatamat spune asta si adu tu martori care sa confirme ca prietenul tau era in alt loc la acel timp. Logica ar fi ca daca victima a fost batuta cu pumnii prietenul tau ar trebui sa aiba si el leziuni la maini.Scoate un certificat care sa ateste ca nu are nicio leziune. Daca printre astea mai arunci si o poveste-doua in care sa spui ca victima in trecut nu a fost sincera si ca minte de ingheata apele atunci procesul ar fi al tau.

| Bostanu a răspuns:

Eu zic ca nu ar trebui sa pateasca nimic fara martori fara probe....si asa daca nu l-a batut rau nu are de ce sa isi faca probleme