| anncutsa a întrebat:

TPU! ofer fundita. :*
A mai mers cineva, minor find din Germania-Romania sau Romania-Germana singur/a cu Atlassibul?
As vrea sa merg 3 saptamani, de la mama la tatal meu. Dar imi este frica sa merg singura, am auzit multe chestii ( ca te-ai putea pierde, nu gasesti autocarul corect, e incurcatura mare in autogari )
Va rog sa ma ajutati daca stiti!

Multumesc mult! :*

Răspuns Câştigător
| Forevăr a răspuns:

Iti trebuie procura, aceea procura trebuie facuta de parinti, din cate mai tin eu minte trebuie semnata de amandoi parintii sau de unul. Numele celui care este pe procura ( insotitorul) poate sa fie soferul. Poate mama sau tatal tau sa vorbeasca cu un sofer de atlassib sa "te inregistreze" undeva si sa aiba el intr.un fel sau altu grija de tine.

Pa, pa.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti iesii din tara singur, fara insotitor si fara procura de la parinti--- vezi aici confirmarea celor afirmate : http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

| CristianCristian322 a răspuns:

Pai eu am mers de 2 ori nu e e ceea ce pare. daca ai curaj te descurci si singur. ajungi frumos la gara intrebi care e autobuzul dintre nu stiu ce destinatie si nu stiu ce alta destinatie te duci acolo cu bagaju intrebi si soferu sa te asiguri.nu urci asa direct. ajungi frumos si te duci unde ai treaba...trebuie sa ai curaj ca daca nu.mai mult te incurci! Bafta

| anncutsa explică:

Find *

| anncutsa explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Evident ca nu pot iesi din tara fara procura semnata de parinti, dar eu nu ziceam de asta, cred ca m-ati inteles gresit. Ma refeream la faptul ca imi este putina frica sa merg singura, mai ales ca trebuie sa schimb autocarul de 2 ori sad.