| Andreiusss a întrebat:

Locuiesc in Germania si as vrea sa merg in Romania doua saptamani..Sunt la o scoala in care inveti Germana pe gratis.Ce ar trebui sa fac? Ar trebuii sa ii dau o hartie?

Răspuns Câştigător
| Vanishgold a răspuns:

Nu poți pleca 2 săptămâni, nu te vor lăsa, decât dacă lipsești și după câteva zile anunți că ai pățit ceva, ești în spital... Ceva grav, dar să poți demonstra când te întorci. Nu le zi direct că pleci în România că nu vor reacționa bine. Dacă nu poți să le aduci un motiv bun, care să necesite cu adevărat să lipsești, e cam nasol.

| Andreiusss explică (pentru Vanishgold):

Faza-i ca m-am cerut pe 5, 6 februarie si prin 12 este vacanta o saptamana, si mi-a spus ca ma lasa dar trebuie sa aduc ceva foaie

| Vanishgold a răspuns (pentru Andreiusss):

Daca profesorul responsabil de clasa ta a fost de acord, atunci unul din parinti sau tu daca esti major, scrie sau scrii un fel de scutire in care mentionezi motivul pentru care lipsesti.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu poti lipsi mai mult de trei zile de la o astfel de scoala. Si alea, cu certificat medical. Asa ca, mai bine amani plecarea in Romania. Mai ales ca, daca nu vorbesti germana, nu gasesti niciun fel de loc de munca aici.

| MihaelaDart a răspuns:

Poți pleca în România fără a anunța instituția de învățământ, ci poți să le dai la profesor, să joci un pic de teatru că ești bolnav, adeverinta de la medic pe care ți-a emis-o pentru cele două săptămâni. Poți lipse nemotivat doar 3 zile, dacă depășești aceste 3, trebuie sa aduci o cerere că în acele săptămâni nu ai putut să ajungi la cursuri ori așa cum am zis mai sus, cu o adeverință de la medic că ești bolnav. Nu trebuie sa le spui că pleci in Romania, doar daca este ceva serios, precum un părinte bolnav, deces etc.