| f0rever a întrebat:

am 15 ani si locuiesc in Germania, si vroiam sa merg singur in Romania cam 1 luna, a sunat maicamea la autorcar si a intrebat si au zis ca de dus pot sa ma duc dar nu ma pot intoarce decat daca as avea nationalitate germana, deci mi se pare fara logica. -.- Cu avionul daca merg ma costa 400E si cu autocarul ma costa mult mai putin... Daca stie cineva ce trebuie sa fac ca sa ma duc singur cu autocarul vas fii recunoscator chiar imi doresc sa merg in Romania nu am mai fost de 1 an. sad

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De venit in Romania poti veni, indiferent cu ce mijloc de transport. Problema o sa fie la reintoarcerea in Germania, pentru a iesi din Romania o sa ai nevoie de o declaratie a parintilor, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in Germania si indica un insotitor major. Numai bine!

3 răspunsuri:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Nici cu avionul nu poti merge fara insotitor si procura de la parinti.

| shtefy a răspuns:

Ai 15 ani, o sa ai nevoie de o procura, nu poti merge singur...deci oricum nu poti merge fara un insotitor

| f0rever explică:

Cu avionul am un prieten care a mers singur, dar a platit o stuardeza. Si cu Autocarul am inteles ca pot merge dar am nevoie doar de ceva de la notar, oricum multumesc pentru raspunsuri o sa mearga zilele astea sa discute maicamea cu un notar. happy