| Suntbaiat123456789 a întrebat:

Bună TPU, spuneți-mi ce întâmplări stranii ați avut de-a lungul vieții. Dezvoltați cât mai mult posibil. Cea mai interesantă poveste primește fundă.

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Am facut ture de noapte intr-un nursing home (azil cu asistenta medicala) in UK ca practica pentru ingrijiri paleative si de
sfarsit al vietii. Era o cladire veche cu turn, un fost conac transformat apoi in hotel si in cele din urma in azil. Se construise in spate o extensie la care ii spuneam aripa noua. In fine, cand patientii se apropiau de sfarsit ii mutam de obicei intr-o camera din conac fiindca era mai usor pentru familie sa vina in vizita fara sa traverseze cladirea si de asemenea era mai discret cand veneau serviciile funerare sa ridice trupul. Era ciudat fiindca multi dintre pacientii mutati acolo aveau aceeasi halucinatie - spuneau ca e o femeie fara ochi in coltul camerei, imi spuneau sa o dau afara, etc. Cei care nu vorbeau uneori ii vedeai ca privesc fix "ceva" aflat in aceelasi colt. O alta chestie ciudata - pacienta imobilizata la pat de ani de zile intr-o camera de la etaj, o gasesc intr-o noapte stand pe ultima treapta a scarilor. Deci femeia asta de 90 de ani si aproape paralizata s-a dat jos
din pat, a traversal un hol de 10 metrii si a coborat un etaj de scari - dar nu asta e partea ciudata neaparat - langa fiecare pat era un covoras care dadea o mica alarma daca cineva calca pe el si numerul camerei aparea pe niste panouri sa stim sa mearga cineva sa verifice si usile la fel, in caz ca sunt deschise. Am stat aproape tot timpul la biroul asistentei unde e panoul principal si nu am auzit sau vazut nici o alarma, am verificat istoricul si nimic. Au mai fost chestii bizare acolo dar astea mi-au ramas in minte.

| Lukasssz a răspuns (pentru Eireann):

Mersi, nu mai dorm la noapte rolling on the floor

| AVAAVA a răspuns (pentru Lukasssz):

Spune rugăciunea "Tatăl nostru", dar cu toată inima, nu ca pe o poezie, și vei dormi ca un prunc?

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://dosarelexsikixxandquixoticfiles.blogspot.com/......nul-i.html
Real de reală. În 13.09. 1980 la ora 20.30, în Pădurea Făget la marginea cartierului Mănăștur din Cluj-Napoca. Eu și colega mea de serviciu Sorina. Dacă nu mă crezi, e treaba ta. Mai am și altele.

| Mosotti a răspuns:

Era in primavara lui 1995 si aveam 17 ani si 2 luni, trasesem ceva de provoca halucinatii, eram in camera cu lumina stinsa, la un moment dat s-a taiat firul si nu mai eram constient de mine, iar dupa cateva secunde mi-am revenit.
Simteam ceva rece in dreapta mea de unde stateam, am pus mana, era picior de om! Caaand aprind lumina, era bunica moarta in pat cu un cearsaf galben pe ea si cu rani ca si cum as fi omorat-o cu cutitu!

M-am speriat ca dracii, m-am dus la mama in camera sa-i zic ca am omorat-o pe bunica, maica-mea s-a speriat de nu s-a putut, si la un moment dat am auzit sforaituri din sufragerie, si mi-am dat seama ca a fost o halucinatie totu,, mama dracu ce m-a fentaaaat creieru asta.
Din moment ce se auzeau sforaituri era clar ca bunica era acolo vie.

Cand am luat-o pe mama sa-i arat la mine in camera, evident ca patu era gol, nu mai era nici o bunica acolo.

M-a facut original.
S-a taiat constienta gandit, ca sa nu ma prind ca e vrajeala, simteam ca si cum inconstientu meu gandea, pregatea inteligent farsa.
Ca daca eram constient mereu, stiam ca nu avea cum sa apara bunica in pat asa aiurea daca eu nu ma dusesem nicaieri.

Cam asa, de atunci n-am mai testat nimic halucinogen, ca m-a bagat in boala.

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

De curiozitate ce ai consumat?

| Mosotti a răspuns (pentru Lukasssz):

A inhalat Toluen, folosea mama contra la gandaci pe la ghena, mirosea misto si am inceput sa inhalez, accidental am aflat ca da iluzii, tot ce pot sa-ti zic este ca, mintea umana e un calculator de mii de ori mai performant ca orica calculator de acum.
Face niste chestii de te doare capu.

Cand simula un cutremur, scartaiau si fiarele in pereti, pentru ca stia...ca in peretele de beton e fier, vibra si lustra de jurai ca e real.

Un fel de holospatiu ca in Star treck in anii 95, tu-ti dai seama? Fara sacadari, fara nimic, ca la rahaturile astea de calculatoare.
Totul real time, cate calcule trebuia sa faca ca sa-ti simuleze astea, cre ca un procesor cel mai tare de acum de calc, nici nu s-ar misca, s-ar bloca la asa ceva.

Nu regret ce am facut, ca am intrat in lumea anilor 2500 poate, am vazut in avans cum vor fi calcurile atunci.
Am zis ca nu regret, pentru ca riscai multe, ca tolenu ala e toxic, insa ma jucam doar maxim 5-6-7 nopti pe an, dupa aia nu ma mai jucam, ca avea el grija sa n-o mai fac, iti baga niste chestii de te lua groaza de ziceai ca nu mai faci vreodata, si ma opream.

| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

Mda,Toluen asta afecteaza sanatatea!

| Frank51 a răspuns:

Nu există nimic supranatural dacă la asta te referi, toate sunt doar imaginația creierului deoarece este foarte influențat de mediul exterior. Toate sunt doar povești, folosite în scop de divertisment, și uneori în scop de manipulare.

| LordCristobal a răspuns:

Bun sa ti le zic pe ale mele.
Odata eram in papusoi la bunici si ceva m-a atins tare pe spate.Culmea e ca nu era nimeni in afara de mine in papusoi.
Cand am povestit la batranii mei fratele bunicii mele a zis ca ar fi,, omul locului"
A doua intamplare stranie e in felul urmator:urcam un deal cu un prieten si am vazut un om-umbra care m-a privit si a disparut imediat cum privirile ni s-au incrucisat.
In a treia intamplare eram singur acasa si spalam vasele fiind putin cu capul in nori.Deodata am auzit o bubuitura puternica in casa venita de nicaieri.M-am cam speriat putin dar mi-a trecut.

| 4ndr33y a răspuns:

Am platit 50 lei la magazin si mi-a dat rest la 100.

| Suntbaiat123456789 explică (pentru 4ndr33y):

Asta nu este o întâmplare stranie.

| AVAAVA a răspuns:

În 2010, în noaptea de înviere, am venit la 8 sear acasă obosit, m-am aruncat în pat și am adormit instant.
La ora 00:00 m-am trezit brusc, m-am îmbrăcat repede sa fug și sa iau lumina de la Biserica, conștientizând ca este un semn. Aveam impresia ca îmi ia o veșnicie și ca nu mai apuc lumina, dar când am ajuns în fata Bisericii și m-am uitat la ceas, acesta indica doar 00:10, reusind sa aprind lumânarea cu lumina sfanta. Al doilea an întâmplarea a fost și mai ciudata, dar talcul l-am realizat după 3 ani. În 2011 am adormit la prânz, iar la ora 15:30(cu aproximație, nici anii nu sunt sigur ca sunt corecti) o lumina acompaniata de o muzica instrumentala ca de clopoței a coborât asupra mea, moment în care am încercat sa ma trezesc, dar nu am reușit. După puțin timp, o voce telepatica din acea lumina mi-a vorbit, întrebându-mă ce iubesc cel mai mult. Am răspuns Familia, după care m-am trezit trăgând aer puternic în piept pentru a îmi oxigen creierul, deaorece nu reușeam sa deschid ochii sau sa fac mișcări pana sa trag aerul puternic pe gura.

| Sfatuitorul2008 a răspuns:

Ora 00:30
Eram in cimitir impreuna cu 2 fete si cu inca 1 prieten...

Si din senin...se aude un zgomot...foarte puternic, se auzea ca si cum ceva/cineva ar fi venit spre noi.

Dar cand ne-am uitat mai bine era o musca.

| Suntbaiat123456789 explică (pentru Sfatuitorul2008):

Când am spus întâmplări stranii mă refeream la ceva cu adevărat straniu, nu la povești cu muște.

| ciobele22 a răspuns:

M-am dus la magazin si avea doar pringles cu sour cream and onion

| Suntbaiat123456789 explică (pentru ciobele22):

Ce legătură are pringles cu paranormalul?

| Memmestoica a răspuns:

Am făcut treaba mare și când m-am șters nu era nimic pe hârtie

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Memmestoica):

A mers ca rahatul prin fund.