| TasKafa10 a întrebat:

Stie cineva daca m-aș putea ingrasa de la anticonceptionale?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma folosirii chiar si pe perioade indelungate a pastilelor AC NU se produce fenomenul de ingrasare. Ingrasarea femeilor care folosesc pastilele AC este un simplu mit lipsit de orice suport real, stiintific. Este foarte adevarat faptul ca hormonii existenti in aceste pastile AC provoaca senzatia de foame si drept urmare femeile care nu rezista tentatiei de a manca pe saturate ca sa elimine senzatia de foame, se vor ingrasarea insa NU din cauza pastilelor ci din cauza alimentatiei in exces. In urma folosirii acestor pastile AC, s-a constatat ca NU s-a ingrasat nici una dintre femeile care au respectat un regim alimentar adecvat/corect. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu se poate asa ceva, poate sa isi fie mai multa pofta de mancare atat, ingrasarea rezulta din calorii nu din pastile

| Freya1 a răspuns:

Da se preapoate

| Caro34 a răspuns:

Cu siguranta, da! Depinde si de metabolism, dar nu le recomand! Numai bine!