| Simona_Nitulescu_2000 a întrebat:

Sunt disperata nu stiu ce sa mai fac, asa ca m-am gandit sa va cer parerea. Paii sa ma prezint. Ma numesc Luiza, prietenii imi zic Luii, am aproape 14 si am si un iubit. De la el incep toate problemele mele. cand ma vad cu el si mai sunt si altii in jurul nostru incerc sa il evit, ca ceilalti sa nu-si dea seama ca suntem impreuna. Dar degeaba. Multa lume si-a dat seama. Pana si fratele meu... Si el este o problema. De fiecare data cand vorbesc cu un baiat fie ca suntem sau nu impreuna el il ia la bataie si ii zice :"Ce ba, te dai la sora mea?" Asta ma deranjeaza mult. Se baga in viata mea. In plus, mereu se duce la mama si ma spune, fie ca fac ceva gresit sau nu. Ea il crede pe el, il intelege, iar pe mine ma crede mincionoasa. Despre tata ce sa zic ..Nu-l intereseaza si asta e partea buna, dar totusi lui i-as spune tot, pentru ca ma intelege, iar daca i-as spune mamei, acum de exemplu ca sunt cu un baiat, ar incepe sa-mi tina morala si mi-ar interzice unele chestii. Nu ma intelege si nu ma asculta. Il iubesc enorm pe baiatu`cu care sunt si nu vreau sa afle mama. Dar fratimiu`... Nu stiu ce sa ma fac. Dati-mi va rog un sfat. Chiar nu vreau sa ma despart de baiatu`cu care sunt. Ajutati-ma, dau funda. Multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Da, este posibil ca fratele tau sa incerce sa te protejeze fara sa-si dea seama ca nu-ti place asta. Nu este in regula ca mama ta nu te asculta si nu te crede. Ma gandesc ca ceva din comportamentul tau trecut a facut-o sa procedeze in acest fel. Discuta cu tatal tau si vezi ce solutii gasiti si pentru ca ceilalti-frate si mama-sa accepte relatia.

3 răspunsuri:
| NameHarris a răspuns:

HA ha si eu am o sora tot de 14 ani si eu sunt fratele mai mare dar nu ma prea interseaza ce face eahappy in afara de tigari si alcoolhappy

| CosminC86 a răspuns:

Eu cred ca la 14 ani nu stii ce e aia dragoste, nu ai discernamant si trebuie sa te indrume cineva, mai precus unul din parinti. La varsta ta ar trebui sa te gandesti ce vrei sa faci in viata, ce liceu vei urma.
Sfaturi: las-o mai moale cu "dragostea", la 14 ani baietii vor doar sex, urla hormonii in ei.
Trage-i una in bot lui frate-tu si spune-i ca nu e in masura sa se bage in viata ta si sa-ti dea ordine. Singurii care au aceasta autoritate sunt parintii.
Invata ca sa ajungi cineva.

| Me01 a răspuns:

Buna
Poti vorbi cu fratele tau sa te înțeleagă si ca nu faci nimic deosebit cu acel băiat, lui ii e frica sa nu ajungi o cur** si sa Rada lumea de voi de asta face toate astea. Încerca să-i explici ca nu faci nimic, pur si simpu stai cu el. Încerca sa ii stati in prezenta lui ( fratele tau ) ca nu faci nimic cu acel băiat. Spune-i ca daca te ascunzi ar fi mai bine? Nu cred. Ieșiți toți 3 in oraș