| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Sunt in clasa a satpea, am terminat a saptea. Trec in clasa a opta. De cand eram prin clasa a cincea am avut un vis: sa dau la drept. Si visul asta inca il am. Nu ma pot vedea altundeva in viitor, nu vad ce altceva as putea face cu viata mea. Familia mea nu prea ete de acord si tot timpul imi bat apropouri sa ma gandesc la alta profesie. Dar eu nu vreau. Fratele meu, cand aude de visul aceta, imi spune: "Ti-as da cu papucul in cap, dar imi e ca esti sora mea. Sa vedem daca iei bac-ul." Mama ma descuraja si ea prin clasa a sasea si la inceputul clasei a saptea, a acceptat. Tata e indiferent, insa nici el nu prea e de acord. Acum, mie sincer nici nu imi pasa daca ei sunt de acord sau nu. E visul meu si gata. Si daca e vorba de bani, de taxa de inscriere, atunci voi trange eu singura bani, voi munci...Imi voi lua in job, nu stiu.
Nu va voi intreba daca se merita sa dau la drept, sau daca e bine ca am luat aceasta decizie. Va voi intreba care sunt etapele, care ete profilul la care ar trebui a dau. Stiu ca e mai bine sa dau la mate-info pentru facultatea de drept.

6 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Mai ai timp să te gândeşti până termini liceul.
Şi da, e bun profilul.
Dar gândeşte-te că la drept, ai nevoie de multă şpagă. Şi ai nevoie de rude în sistem, ca să poţi găsi de lucru.
Numai bine!(:

| OnlyTheScript a răspuns (pentru MadRaven):

Verisoara mea e la drept. Trebuie sa dea masteratul.

| MadRaven a răspuns (pentru OnlyTheScript):

Şi, are de lucru în domeniu? Că am mai multe cunoştinţe care au făcut şi masterat şi sunt chelneriţe acum big grin

| OnlyTheScript a răspuns (pentru MadRaven):

S-a angajat undeva si lucreaza in domeniul acetsa si primete in jur de 12 milioane pe luna.

| MadRaven a răspuns (pentru OnlyTheScript):

Eu am o verişoară care face acum masteratul, dar e în Grecia. A zis că în Grecia câştigă mai bine ca chelneriţă decât câştigă aici la avocat.
Faci cum vrei, oricum, foarte mulţi dau la drept, locurile sunt puţine.

| NimeniSiAtat a răspuns:

Da, e ok la facultatea de mate info, dar oricum mai ai timp sa te gandesti ce vei face pe viitor. Si eu voiam sa ma fac medic, pana in clasa a 9a, iar acum vreau fotograf.