| anonim_4396 a întrebat:

Buna TpU.
Voi va doriti copii? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?

44 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, imi va lipsi libertatea vietii si nu imi permit sa investesc in masina, alte placeri ale vietii... pentru ca trebuie sa bag bani in el mancare, haine educatie stii. Mai ales multe conationale (romance) se cam prostitueaza si oricand sant sanse sa prind una de genul ala daca as dori familie, mai bine nu - singur liber 100% si ma multumesc in viata - citisem un vlog din vice, era o romanca care si-a vandut vagauna 5 ani - 5000 belengheri incasati si 400 000€ produsi in vremea aia. A pierdut banii in afaceri esuate prin RO, dar a avut un BMW si un apartament cumparat, hop top un german a luat-o de nevasta si are copil cu ea. https://www.vice.com/......n-germania

in sireturile de la pantofi si in picioarele unei femei sa nu ai incredere niciodata. ambele se desfac cand nici nu te astepti

| RAY a răspuns:

Genetica mea germana trebuie sa fie transmisa mai departe,cine stie poate se naste alt hitler rolling on the floor
rolling on the floor rolling on the floor, asta e scopul nostru ca specie
afectiune inca de mic din partea parintilor
un camin in care sa traim
alimentatia
sexul
afectiune,iubire,mangaiere,socializarea
dezvoltarea intelectualitati,fiti mereu curiosi,puneti totul sub semnul intrebari
meditati,a fii constient de tine
daca va lipseste un camin e nasol,daca va lipseste bani nu ai hrana nici un camin,daca nu ai parte de sex e naspa,daca nu ai iubire e dramatic ca avem nevoie de iubire, nu stiu cum a aparut iubirea,sexul era destul
daca nu esti constient de tine,dezvoltat intelectual, spiritual alti te vor conduce
pentru mine spiritualitate inseamna meditatia, yoga, muzica de relaxare, cititul, curiozitatea

| Drimmero a răspuns:

Da, imi doresc. de ce da? E nevoie si de un drimmero junior, sa-i duca lui tac'su gena si neamul mai departe si tot asa.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Si sa fie bun la fotbal ca tac'su happy

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ehe, s-a cam dus conditia aia fizica cand fugeam aproape fara sa fiu epuizat, acum dupa 3 ture atac-aparare deja gafai si obosesc, inainte fugeam constant, dar poate duce pasiunea mai departe, o mosteneste, daca nu, tot e ok sa faca ce ii place.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... momentan nu, dar cand o sa fie cazul, o sa fac si din aia laughing Dar mai e pana atunci.

| Mosotti a răspuns:

Eu nu imi doresc copii, nu ma deranjeaza dupa 13 ani in colo, dar pana atunci nu, ca ma zapacesc de cap si sincer nu am nevoie de asa ceva, eu as fi fost totul pentru partenera mea si ea pentru mine, si ajunge asa in liniste, sa ne distram, sa ne plimbam, sa facem diverse fara balamuc pe cap.
Dar daca as avea copil direct de la 13 ani in sus, ar fi okey, nu m-ar deranja deloc, din contra, mi-ar place.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si crezi ca de la 13-14 ani incolo sunt mai cuminti? De-abia atunci incepe distractia rolling on the floor))

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt mai okey, stau la locul lor, nu mai sar de colo colo, au prietenii lor, nu mai stau la strand sa te calareasca toata ziua sau prin parcuri "tati hai incoa, hai in colo, mami.", isi vad de treaba lor, este altceva. Isi vad de scoala, invata (sau nu invata), gagici, gagii (in cazul fetelor), si aia este.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Nu uita ca 98% din romance sant profesioniste sexuale in UE si RO apoi cauta unu ca tine, ca mine cu situatie casa masina sa aiba unde sa traiasca ultimii ani din viata, dale in mm de scarbe

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Procentul este mult prea mare ala 98, dar sunt multe asa, e adevarat, insa in mor normal nu trebuie sa fie asa pentru ca un barbat ar trebui sa se prinda daca aia-l place sau nu, daca nu se prinde, ceva nu e in ordine.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Stii la fel ca mine ca toate sant niste jerpelite. Noroc ca mai e respectu ala fata de vanzatoare - client prin magazine sau la un cabinet privat de stomatologie. Altfel eram cu copil si nevasta de mult timp multumiti in viata, nu stam singuri ca asa ne convine ci pentru ca nu mai avem oportunitatea necesara, varsta trece si optiunile scad, nici rabdare nu mai avem sau lipsa de incredere.

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Nu sunt de acord ca toate sunt asa, dar multe. Sunt si asa, si asa. Ca si barbatii, unii sunt okey la caracter, altii nu. Nu exista perfectiune nici in bine dar nici in rau, adica nu pot fi 100 % buni sau 100 % rai.

Si erai multumit insurat, asa crezi tu? Obligatii, balamuc pe cap? Mai gandeste-te. Aaa ca aveai o gagica, o partenera asa sa va simtiti bine e altceva, dar insuratoare..nu stii vorba aia?
"Casatoria e un butoi cu rahat doar cu un strat subtire de miere deasupra".
Si stii ca asa vorba iese doar daca se generalizeaza, nu daca-s putine cazuri.
Si se mai stie ca parteneriatele fara acte merg mai bine decat cele cu acte.

Sigur ca si aici nu pot fi 100 % din casatorii nasoale, insa majoritatea dupa un timp respecta vorba aia.
Ai tu impresia ca vai ce bine era, ca n-ai avut, dar cine stie, poate nimereai in cazul cand era bine, si asta e adevarat.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Convine una care accepta sa imparta banii la jumate un fel de prietena sexuala fara chestii amoroase doar pentru placeri personale si iesit cu masina prin tara in weekend - concediu. Dar nu se poate nici asa ca Facebook ei e cautat de alti turbati si tot cade in tentatia de a iesi cu altul

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

"tot cade in tentatia de a iesi cu altul"
Daca e curva da, daca e fata/femeie serioasa nu ar face una ca asta te asigur

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e siguranta ca va fi serioasa, toti mintim in viata, serios e cainele care vine cu tine cand mergi la spital si te sprijina. Omul e smecher de fel

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Pai aia cu banii care o zici, e normala la orice nivel, ca, casatorie, ca parteneriat.
Pai daca mie imi place mult una sau una pe mine sa zicem, si ne cuplam, ce rost are sa ma duc cu altele?! Nu are sens, asa sa fie si la ea.

Daca sta cu mine din interes, da, atunci se explica ca vrea sa se duca cu altul, dar daca ma place cu adevarat nu prea mai face asa, sau cel putin nu toate fac asa. Daca se duce inseamna ca nu place pe acela cu care e.
Deci depinde de ce sta cu acela.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ziceam si eu, daca fata place pe acela cu care e, nu face asa. Daca nu place si sta din alte motive, face.
Ca daca toti faceam asa, n-ar mai fi existat familii de mult, nu ar mai fi existat stabilitate, am fi fost toti ba cu unu ba cu altul, cu una sau cu alta.

Plus ca nici nu e asa usor sa te duci cu oricine, nu stii cine e ala, ce intentii are, se pot intampla multe, nu stii daca are vreo boala sau nu, nu e asa gata, hop gata ma, hai.
Si dovada e ca la majoritatea femeilor daca unu le zice de asa sau pe dincolo, ia block instant sau nu i se raspunde.
Disperatii pot scrie, dar nu inseamna ca-s cititi sau serviti.

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Siguri suntem doar ca murim, in rest nu suntem siguri de nimic, asta e viata, traim clipa si ce o fi o fi, la general zic. Nu suntem siguri nici de noi insine ca vom gandi peste 10 ani ca acum si ca suntem sau nu seriosi, de aia trebuie traita clipa si atat.

Si cine face o relatie, isi asuma ca se poate intampla orice, si ca femeia si ca barbatul poate fi neserios, dar pana la proba contrarie, traieste perioada buna cu el sau cu ea.
Cand ea sau el e neserios, fiecare isi vede de drumul lui si aia este, dar nu ca n-as face relatie doar cu gandul ca partenera sau parteneru e neserios candva.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Bani sa fie, restul se rezolva. De cand am terminat cu fosta am avut cateva incercari de relatie si au fost un dezastru ele fiind niste prefacute mincinoase - 1 era cat pe ce sa ramana mai mult timp cu mine dar s-a retras pentru ca simtea ca nu era pregatita sa mearga mai departe si uite asa am zis dale in *** ca mai multa bataie de cap imi da, nu mai alerg dupa ele - cine vrea sa urce intr-o masina faina e avizata, vagauna sa ofere inainte s-o las acasa pentru ca totul are un pret benzina, cina in oras sau filmul de la cinematograf. Nu cred ca o mai tin mult asa cu metoda asta incep sa ma satur de ele, o sa cumpar un caine si cand ma enerveaza una il pun sa o muste laughing

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Pai cate incercari de relatie ai avut? N-ai incercat 100000 si au fost toate la fel, ai avut si tu cateva incercari sau 10-20 sa zic, dar na, daca n-ai rabdare aia este, normal ca te saturi.
Sunt si barbati care zic ca n-ar fi pregatiti sa stii, chiar si eu sincer as avea o fina teama la o adica, de multe ori gandeam ca daca as fi fost cu una si aia punea problema de ceva mai serios parca as fi dat inapoi ca parca nu ma simteam pregatit, si as fi zis acelasi lucru!
Dar nu toti sau toate sunt asa.

Aia cu urcatul in masina e putin aiurea, tu sa vrei care te plac pe tine pentru ce esti, si care o ofera de placere, nu asa, ca va plimbati si cu masina, e altceva, dar au si ele masina, nu asta e problema, acu o masina e ceva cam banal, nu conteaza ca e logan sau audi, tot masina e, multi au si la mana doua straine, e orasu full. Poate sa ai avion sau elicopter.

Aaaa, sau vrei doar pentru distractie, dar si asa, tot sa te placa pe tine si atat, sa va oferiti f de placere reciproc, asta e farmecul.
Tare faza cu cainele, sa o muste de p...hahahahahah, sau de c.r sa nu mai faca cu altul.

| Simpatic a răspuns:

Da,imi doresc dar nu stim ce ne rezerva viitorul.
Copii sunt si ei un dar de la Dzeu.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Ce dragut

| Freya1 a răspuns:

Si da si nu.
Da pentru ca e ok sa ai copii,sa creezi ceva, sa stii ca ai un sufletele îndrumat de tine si la care sa te gandesti.
Nu, pentru ca e posibil sa nu pot avea, pentru ca imi e frica de asemenea responsabilitate, pentru ca recunosc sincer ca nu prea sunt atașată de copii, adică nu sunt genul ala ce considera ca toti copii sunt minunați.

| Frank51 a răspuns:

Da, baiat si fata, pentru ca vreau sa ma joc cs cu cineva peste 20 de ani.

| Sofer a răspuns:

Mi-ar plăcea sa am copii dar nu știu ce îmi rezerva viitorul.

| CostinAlamariu a răspuns:

Normal ca îmi doresc. Eu pretuiesc ideea de familie, nu vreau sa muncesc degeaba, vreau sa las mostenire copiilor mei tot ce realizez in viata asta scurta de pe pamant. Plus ca imi doresc extrem de mult sa ma joc cu copiii mei, sa-i invat tot ce stiu, sa-i vad crescand, sa stiu ca mostenirea mea genetica traieste mai departe, sa stiu ca sangele meu nu moare odata cu mine.
Sunt un milion de motive in orice caz big grin

| oglindasultanului a răspuns:

Am avut in vis, de m-am saturat de idee.

| CleanHeart a răspuns:

Da imi doresc
M-as vedea foarte bine intr-un rol de mama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.
De ce?
https://www.tpu.ro/go-to-answer/17861854/

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-ar conveni sa imparti cheltuielile casei la jumate si sa duci o viata buna cu plimbari prin RO cu masina si multe chestii similare? Asa gandesc eu, tu ai fi omul ideal care nu vrea copil tot ce se pune in casa se imparte la jumate si fiecare cu banii lui. am locuinta si masina destul de buna

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Deci să înţeleg că te dai la mine?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Da nici unul din noi nu vrem copil, daca prinzi un servici bun ai masina buna la fel ca mine dar asta nu e problema oricum, si iti permiti mai multe din salariu... asa e mai misto stilul de viata

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Şi gata, nu mai faci parte din MGTOW?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, îmi doresc mult copii...în viitorul nu foarte depărtat. De ce? Ca să le insuflu dragostea de Dumnezeu și să o transmit mai departe prin ei. A, și ca să am pe cine pupăci. big grin

| Jus7t a răspuns:

Mi-aș dori să se facă și să se aplice o lege care să interzică oamenilor să facă copii dacă nu îndeplinesc anumite condiții minime de bun simț.
Poate în viitor se inventează ceva și se atașează de femeie sau de bărbat, un dispozitiv medical care fără aprobare de la stat nu dă voie corpului să producă ce e necesar ca să aibă loc minunatul proces, nu trebuie să dau detalii (da, da, SF-uri...momentan).
Și să se bage o materie la școală în care să învețe copiii cum să fie părinți (relativ) buni și cel mai important cum să nu fie părinți care le bagă idei în cap copiilor ce o să le dăuneze în viitor, fie prin vorbe fie prin propriul exemplu, să îi învețe din ce motive trebuie să vrea să aibă copii și alte SF-uri, că e SF, who gives a f about these things?
Că tot e vorba asta a românilor...sau poate e prezentă și la alții, n-am idee..asta cu "copiii sunt un dar de la Dumnezeu" dar oare când ajung mari, ratați, mizerii care fac praf societatea o să mai spună cineva "uite bă, darul lui Dumnezeu ce a făcut"? Cred că nu mai sunt daruri după o vârstă.

Să răspund la întrebare.
Uneori îmi doresc, alteori nu.
Copiii strică multe lucruri prin casă și când se nasc strică portalul crying

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Toti cei care nu isi permit, care nu depasesc un anumit venit nu ar trebui sa fie lasati sa faca copii. Spun asta pentru ca sunt atatia copii care traiesc in mizerie, nu au ce manca si parintii lor continua sa se inmulteasca ca animalele. Altii isi doresc si nu pot avea.
Dar eu zic ca ar fi mai bine pentru unii daca nu ar mai face copii decat sa faca si dupa aia sa fie niste parinti groaznici...stiu multe cazuri.

| troleibuz a răspuns (pentru Jus7t):

Un curs nu te poate invata sa fii parinte. Cum o intreaga facultate de afaceri nu te face afacerist.

| troleibuz a răspuns (pentru Jus7t):

Nu se poate implementa asa ceva decat in comunism. In Coreea de Nord ai voie sa faci un singur copil din cauza suprapopulatiei. Daca aduci pe lume alti copii, iti sunt ucisi.
Daca existau astfel de reguli de la inceput populatia lumii ramanea pe la 1000.
Nu exista parinti fara defecte si care sa nu greseasca fata de copiii lor
Si fara bani si un acoperis deasupra capului poti ramane oricand
Nu stii niciodata ce iti rezerva viata.

| Jus7t a răspuns (pentru troleibuz):

Un curs te poate învăța cu siguranță să fii un părinte mai bun.
Cum alte lucruri nu sunt perfecte dar încă evoluează cum e tehnologia de exemplu, fiecare o duce la un anumit nivel și apoi următorii aduc și ei ceva nou, exact așa și cu oamenii, pot să învețe anumite metode prin care să își crească copiii mai bine.

Lasă căcaturile astea, ce defecte? Eu vorbesc de traume, de părinți care nu au bani și fac 10 copii, care le bagă idei tâmpite în cap și restul.
Nu vorbim de perfecțiune, vorbim de îmbunătățire.
Nu știi ce ți rezervă viața dar asta nu înseamnă că nu poți să previi multe lucruri.

| troleibuz a răspuns (pentru Jus7t):

Ai idei utopice. Sunt de apreciat intentiile tale. Dar nu sunt realiste. Cei instariti deja fac aceste cursuri. Problema e mult mai adanca. Un curs nu tine de foame si nu iti tine hormonii in frau.

| Jus7t a răspuns (pentru troleibuz):

Educația sexuală în școli, parenting, educația financiară, politică, etc nu sunt deloc utopice, sunt absolut normale și trebuiau să fie normale.
Nu s-ar putea să fie exact cum am zis, adică fiecare familie să țină cont de anumite lucruri dar ceva îmbunătățiri dacă s-ar face educație s-ar vedea oricum.

| troleibuz a răspuns (pentru Jus7t):

Educatie sexuala in scoli. Dar noi vorbim de oameni care fac 10 copii. Si care nu isi permit s isi trimita copiii sa faca mai mult de 4 clase pentru ca trebuie sa munceasca. Le bagi educatie sexuala, parenting si educatie financiara in clasa 1?

| Jus7t a răspuns (pentru troleibuz):

Nu.
Dar cred că dacă s-ar băga ce am zis eu s-ar schimba cu mult oamenii în general și ar fi mai puține cazuri de genul.