| Senso4 a întrebat:

Bună TPU, vreau sà depun un colet la poștă și destinatarul să plătească transportul si produsul. Eu, va mai trebui să plătesc ceva? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu! Ii spui postașului si il trimite cu plata ramburs.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce sa-i spuna postasului? Coletul se pune la oficiul postal si acolo se completeaza avizul de expeditie care are o rublica "ramburs". Insa inainte trebuie sa calculeze valoarea taxelor de expeditie, deoarece la posta nu are rublica asa cum este la curierat: plata la destinatar.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Eu locuiesc la tara. Avem doar un singur poștaș. Am trimis colete cu plata la destinatar. Postașul întreabă prin telefon cat sunt taxele la valoarea pachetului. Si le completează pe mandatul de expediere. Toți postașii procedează astfel.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Mi-am inchipuit ca este asa, dar asta doar dupa ce am scris. Dar asta nu schimba datele problemei.
Eu nu am mai trimis de cativa ani colete prim Posta Romana, le trimit prin curierate rapide. Acolo te intreaba cine plateste expeditia? Este posibil sa se faca acum si la posta.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când depui coletul șa poștă, transportul va trebui să îl plătești tu poștei. Dacă vrei să îl recuperezi de la client, întrebi întâi la poștă cât costă transportul și apoi ceri ramburs de la client și acest cost.