| piscot a întrebat:

trebuie sa fac o reclama la un amanet...mai exact o firma luminoasa care trebuie sa contina urmatoarele "amanet, comision recalculabil de 0.5 la suta" si nu stiu cum ar suna mai atragator pentru potentialii clienti...ma poate ajuta cineva? mersi!

Răspuns Câştigător
| DMV a răspuns:

Buna dimineata! Incerc eu sa te ajut.
In primul rand, nu cred ca ar trebui sa existe pe sigla cuvantul "recalculabil". Eu, sa am nevoie de amanet, m-ar atrage comisionul de 0.5% fata de 0.8% pe care il au majoritatea, dar m-ar speria teribil cuvantul "recalculabil". Exact ca si la credite, x% pe luna, VARIABIL dupa primul an. Variabil. Ma gandesc "Astia vor sa-mi traga teapa. Ma lasa 2 zile la 0.5% si dupa aia baga puternic." Am o frica de chestiunile astea greu de imaginat. Cred ca toata lumea care a avut sau are un credit de platit stie despre ce vorbesc.
In orice caz, nu trebuie sa sperii clientul, ca o casa de amanet doar nu e "Casa Groazei" din Disneyland. O persoana cand merge la amanet, nu se duce acolo de placere, se duce de nevoie.
Nici cuvantul "comision" nu cred ca ar trebui inclus pe reclama. E un cuvant care, la fel trezeste in randul oamenilor sentimentul de neliniste.
In schimb cred ca firma luminoasa ar trebui sa aiba o identitate vizuala. Pe toate reclamele de la casele de amanet scrie "Amanet" sau "Amanet - Exchange". Daca e sa ma gandesc acum la care m-as duce daca as avea nevoie sa ma duc, primul loc care imi sare in minte e "Casa de bijuterii si amanet Camelia". E un amanet din Baia Mare. Si il pot recunoaste pentru ca are in primul rand "Camelia", se identifica si ma ajuta sa-l tin minte si are in al doilea rand "bijuterii", cuvant care nicidecum ar gasi in mine nelinistea. Si daca nu am neaparat nevoie de amanet, vreau sa intru acolo pentru ca-mi imaginez ca sunt alti oameni care si-au pierdut bijuteriile la amanet si mie mi se ofera ocazia sa le iau foarte ieftin. Chilipiruri. Asta vrea toata lumea. Au reusit sa dea un sens bun cuvantului "amanet", prin alaturarea cu "bijuterii" si cu "Camelia", care are o esenta de catifelat, e un nume foarte frumos. Cred ca daca ar fi fost doar "Casa de bijuterii si amanet" nu m-ar fi atras deloc. Dar firma cu culorile ei calde, cuvantul "Camelia", reprezinta singura firma de amanet care mi-a ramas in cap.
Nu stiu nici o alta firma. Iar daca ma intreaba cineva "Dane, trebuie sa ma duc la un amanet. Ce poti sa-mi recomanzi?" nu am altceva sa spun decat "Du-te la Camelia". Daca n-as sti de Camelia, atunci ar fi "Bai cred ca stiu un amanet acolo cum te duci in sus pe strada aia, ajungi pe la Viorel, ala ce sta langa Ghita, de are piatra de lemn la poarta, stii care Ghita? Vecinu lu Viorel [...]". Acuma cata incredere ii dau amicului meu in primul caz si cata in al doilea?
In concluzie, cred ca numele ar trebui sa fie "Casa de bijuterii si amanet X", unde X sa fie un nume/sintagma scurta si concentrata care sa imi permita sa o tin minte foarte usor. De asemenea, din punct de vedere vizual, sunt convins ca un logo ar face minuni. Nu vreau sa discut prea multe despre logo ca sunt mult prea multe chestii de discutat. Pot in schimb, daca vrei, sa te recomand unui prieten care face logo-uri. Vorbesc cu el si il conving sa iti faca un logo la o suma de nimic. Da-mi un PM daca te intereseaza.
Sper ca te-am putut ajuta cu ceva.

3 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Ai comision cu 0, 5% mai mic daca dai banii mai repede tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Uita-te la afisajele cu leduri de la SmarSoft.
http://www.smarsoft.ro/case-de-amanet
Cred ca gasesti exact ce-ti trebuie.

| ImpactVision a răspuns:

Cei de la http://www.impact-vision.ro/firme-luminoase/ cred ca te pot ajuta cu mai multe informatii