| gogosoeleroz a întrebat:

Bună! Trebuie să trimit un plic prin poștă respectiv din județul Cluj.
Nu știu ce trebuie să fac, vreau să știu următoarele lucruri :
1- cât costă transportul (e un plic, nu are decât câteva grame), vă rog răspundeți-mi doar cei care știți sigur
2- după ce trebuie lipit și sigilat și toate cele, ce trebuie să scriu pe el?
3- scrisul de pe colet trebuie să fie scris si listat de pe calculator sau poate fi și scris de mână? (Gen adresa și restul)
4- cât durează aproximativ transportul?
5- dacă primesc plata prin transfer bancar (pentru că așa ne-am înțeles cu destinatarul), eu când merg la poștă, plătesc transportul exact atunci, nu?
6. - dacă vreau plata ramburs, trebuie să specific asta abia când ajung la poștă sau trebuie scris pe colet, ori cum funcționează?

E prima dată când fac asta și habar nu am cum merg lucrurile, doamnele de la poștă sunt puțin grăbite și supărate când vreau să întreb ceva, asa că cer ajutor aici, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Salut!
1.Din cate știu eu poti verifica asta pe site-ul celor de la posta, ai acolo detalii, da mă gândesc că nu e cine știe ce, din moment ce un colet l-am trimis la vreo 300 de km și am dat doar 10 lei doar trimiterea.
2.Din cate știu eu, in partea frontala a plicului stânga sus scrii detaliile celui cui dorești să i-l trimiți iar în dreapta jos scrii adresa ta de acasă. Daca totuși te încurci, o poți întreba pe doamna de la posta, te lămurește ea mai bine…dar eu așa știu că făcusem!
3. Poate fi scris de mana, eu am scris de mana la recomandarea doamnei de la posta.
4.≈3 zile, Depinde de distanta și de poștașul care recepționează ceea ce ai trimis, dar în cel mult 5 zile lucrătoare e la persoana respectiva.
5.Cred că da.Dar un lucru nu mi-e clar, posta accepta virament bancar? Eu știam că îți dă banii la ghișeu, in finee
6.Ii specifici doamnei că vrei ramburs, vezi că s-ar putea sa mai plătești suplimentar, un 10-15≈ depinde și unde trimiți coletul.
Legat de doamnele de la posta, roagă-le frumos și sigur te vor ajuta, nimic nu e mai frumos ca atunci când cineva te roagă ceva, adică tu sa fii acolo și să dai de tot felul de indivizi care mai de care mai ciudat...și care intra ca-n grajd... evident că ți se taie cheful mai ceva ca maionezaaaa
Sper sa te fi ajutat.Bafta multaaaa!

| gogosoeleroz explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc frumos! Chiar m-a ajutat super mult, apreciez sincer!
La 5 nici eu nu știam, întrebam, Mulțumesc pentru lămurire și răbdare!

1 răspuns: