| Curious2 a întrebat:

Buna tutturor, care este scopul vietii oamenilor, a omenirii?
Daca veti studia istoria, va veti da seama ca oamnii au evoluat enorm. Avem internet, statie spatiala internationala, sateliti, tot felul de aplicatii, retele sociale etc.
Omenii traiesc mai mult si mai bine comparativ cu stabunii lor.
Nu cumva, scopul este prosperitatea si evolutia speciei noastre?
Dar, depinde ce intelege fiecare prin evolutie si prosperitate.
Dumneavoastra ce credeti?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In realitate rostul omului nu e fixat. Isi face viata buna cum vrea dar cand moare nu trage nimic dupa el. Corporatiile vor sclavi salarii mici guvernul vrea taxe - industria farmaceutica sa vanda pastile si lista continua. Macar daca era salariu universal in tot globu pamantesc nu erau imigrari masive sau probleme legate de asta

| LPCTSTR a răspuns:

Scopul organismului uman este sa se reporoduca, cel putin asta este premiza de la care pleaca "scopul organimelor" in cartile de biologie de-a 5-a incolo.
Daca tu iti propui alte scopuri intermediare, este strict problema ta.

| StrongHeart a răspuns:

Omenirea avanseaza tehnologic dar pierde pe plan spiritual.Deci scopul este sa te bucuri de viata,sa respecti natura si pe ceilalti si sa faci ce poti sa faci o lume mai buna.
Evolutia este aparenta doar, evoluam pe plan tehnologic doar, dar nu vezi ca lumea e din ce in ce mai cazuta? Razboaie, boli, ura intre oameni.Crezi ca acestea o sa se duca din senin? Daca omul vrea doar sa acumuleze el, sa aiba putere, cum ramane cu ceilalti?
Omul vrea sa ajunga cat mai sus, dar nu trebuie sa uite de unde a plecat niciodata.

| Curious2 explică:

Tuturor*; oamenii*