| Thecurious a întrebat:

Cand credeti ca, teleportarea omului va fi posibila?
Nu as crede ca e imposibil. Omenirea a trimis roboti, de cercetare, pe planeta Marte. Avem sateliti, statie spatiala, retele de internet, bombe atomice, laseri de mare putere etc.
Am auzit ca s-a reusit teleportarea unor particule cuantice. Doar am auzit.
Post Scriptum
Daca ii arati unei batranele, dintr-un sat din Romania, care nu se uita la stiri, planeta Marte, printr-un telescop si ii explici ca au fost trimisi roboti acolo... se va cruci si va spune ca omul si-a luat-o in cap nu mai are frica de Dumnezeu.
Ceva asemanator a depitat cineva, cand cercetatorii analizau compozitia unei bucati de material din scoarta lunii.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

SF.
Lumea cuantică este o altă lume.

| doctorandus a răspuns:

In primul rand ce se numeste teleportare cuantica nu a teleportat particule, ci doar informatie (starea particulelor respective). In al doilea rand, teleportarea informatiei nu se poate face mai rapid decat viteza luminii. In al treilea rand, cu exceptia inventarii unui compensator Heisenberg, teleportarea oamenilor n-are sanse. Conform stiintei actuale un compensator Heisenberg este imposibil.

| Celcestietot a răspuns:

Numai oamenii de rand vor spune ca este imposibil...

| Andreeush a răspuns:

În ziua de azi nu e posibil așa ceva.

| Darkmagic a răspuns:

Cam asta inseamna in linii MARI: Teleportarea.

https://www.tpu.ro/go-to-answer/16364514/

Te las pe tine sa ghicesti cam in cate sute sau mii de ani (sau niciodata) va putea omul sa isi faca teren de joaca in lumea cuantica, caci asa cum spune user sadrian, "este O ALTA lume".
In plus, realizarea cu succes a teleportarii umane ar schimba total insasi fundamentele lumii noastre, caci asa cum mijloacele obisnuite de locomotie ar dispare, la fel de repede trebuie sa gasesti un..."ceva" care sa impiedice teleportarea, macar in locurile "fierbinti" ca resedintele sefilor de state, silozuri nucleare, banci, etc.
Si aici te las tot pe tine sa calculezi cam cate locuri din varii domenii trebuiesc "ecranate", pentru ca altfel, lumea cu teleportare s-ar termina exagerat de repede...

| TristanTzara a răspuns:

Teoriile fizicii acceptate azi de comunitatea științifică indică că cel mai probabil niciodată.

Prin teleportare mă gândesc că te referi la călătorie aproape instantă.

Așacă e important să luăm în considerare că prin spațiu nu poți călători mai repede ca lumina (căreia îi ia 8 minute să ajungă de la Soare la Pământ). Chiar și călătoria la viteza luminii ar fi neplăcută pentru că timpul în afara ta (cel care călătorești) ar trece mult mai repede.

Teleportarea cuantică din câte știu eu se bazează pe legătura cuantică, ceea ce o face un fel de teleportare pe care nu ți-ai dori-o. În mare ar însemna să creieze o cop identică a ta, într-o altă parte a lumii, și să distrugă originalul.

Ceea ce ne lasă cu posibilitatea unui mecanism ca cel propus de Alcubierra care îndoaie spațiul pentru a călători mai repede ca lumina. Dar problema e că estimarea energiei necesare pentru a călători sunt masive (pentru a traversa galaxia noastră e nevoie de mai multă energie decât e în Universul Observabil).

Așadar teleportarea dacă e posibilă prin mecanisme Alcubierra și vor fi descoperite metode de a-l face mai puțin costisitor, atunci aș zice că va fi posibil în mai puțin de 100 de ani, dar că va fi accesibil celor ca mine și ca tine după 100 de ani.

Dacă cumva teoriile noastre științifice sunt incorecte iar o variantă mai corectă ar permite teleportarea, aș zice că va fi descoperită și posibilă iar peste 100 de ani.

Îmi pare rău, dacă e posibilă (lucru puțin probabil) noi doi nu cred să fim în viață să-l vedem.