| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, am citit multe pareri despre invatamantul romanesc si produsele lui - elevi, studenti si absolventi.
Toti, insemnand toti, sunt de parere ca romanii sunt buni ingineri, buni matematicieni, buni fizicieni, buni IT-isti, iar olimpicii romani sunt doar in stiinte exacte.
Concluzionez ca, in Romania exista un dezechilibru intre real si uman, dezechilibru care nu exista in perioada interbelica.
Cred ca, acest dezechilibru a fost cauzat de comunisti, care au cenzurat stiintele sociale si artele, pentru ca interferau cu politica.
Poate ca nu va intereseaza, insa va intereseaza activitatea politicienilor nostri, pe care toti romanii ii injura.
De ce policienii romani sunt incompetenti, tocmai din aceasta cauza. Ei nu stiu sa faca politica, pentru ca nimeni nu i-a invatat. Nu au de la cine sa invete.

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ai inceput prin a te raporta la perioada interbelica si ai continuat cu comunismul ca sa completezi o ciorba.

Problema politicienilor nostri nu e ca nu stiu politica, stiu foarte bine, doar ca au alte interese iar cetatenii, care ar trebui sa-i sanctioneze prin vot si sa ii scoata din schema nu fac asta.

| Thecurious explică (pentru RoCkKiD):

Cei care fac politica in statele occidentale sunt, de obicei, avocati si oameni de afaceri.
Noi am avut, pana acum, ingineri care faceau politica.
Nu vezi ca ei nu stiu ce inseamna stanga si dreapta politica?
Invatamantul romanesc are o mare problema cu stiintele sociale.
Un bun exemplu e invatamantul economic, care scoate foarte multi contabili, nu absolventi cu idei de busuness, cum sunt in Occident. E un motiv pentru care Romania e impanzita de conpanii straine. Generatia educata in comunism a inteles, mai greu, ce inseamna democratie, capitalism, libertate etc.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Thecurious):

Macron - profesor de Neurologie
Merkel - Fiziciana
Primul ministru din Danemarca - stiinte sociale
Primul Ministru din Suedia - sudor
Primul ministru din Norvegia - stiinte sociale

Nu stiu de unde ai scos tu argumentul cu avocati si oameni de afaceri, dar nu e chiar asa. Problema alor nostri nu e cu studiile, e cu interesele si coruptia...dar tu poti sa crezi ce vrei. happy

| Furnicuta000 a răspuns:

Lasa toate astea. Tu ai fost recent intr-o facultate? Ai vazut ca studentii dau pe la cursuri cand au chef si la examene nu stiu cum sa copieze mai bine? Au casti, telefoane, tot arsenalul pentru copiat dar nu pun si ei mana pe o carte sa vada despre ce naiba e vorba acolo. Si mai fac si misto pe tema asta. Concluzia la care am ajuns e ca tinerii nu mai vor sa invete, vor totul pe moca, ajung cu diploma in mana si cu tartacuta goala si de asta se duce Romania de rapa, sunt foarte multi oameni INCOMPETENTI si care culmea ajung sus pentru ca are cine sa ii puna acolo. Pe principiul lasa ca merge asa

| endociuma4 a răspuns:

Nu stiu ce ai citit tu si unde, insa nu exista facultati/scoli ca sa te scoata om cu caracter. Sau om in general. Trebuie sa existe o comuniune stransa intre scoala si parinti. Cele mai mari probleme apar de la lipsurile din familie.
Faptul ca incurajam pe functii mari tot felul de caricaturi sau psihopati nediagnosticati e tot vina noastra.
Iar generatiile noi de elevi/copii au acces generos la informatie, le este servita pe tava, pur si simplu fiind asaltati de informatie la tot pasul. Dar este extrem de greu sa le-o mai trieze cineva. Nu stiu deloc s-o selecteze, iar manipularea emotionala prin social media e la cote alarmante.