| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, am citit, pe site-ul unei facultati de fizica, ca Uniunea Europeana va acorda bugete mai mari pentru cercetare stiintifica ( in domeniile stintelor exacte), pentru a se mentine competitive in fata Statelor Unite ale Americii.
De asemenea, un fizician roman cunoscut ( Cristian Presura )(Sper sa nu se supere Sadrian, dar asta e. E chiar cel mai cunoscut publicului larg) a spus ca astrofizica devine din ce in ce mai populara. Probabil ca se investeste foarte mult in populatizarea ei.
Tot in legatura cu acest subiect, un general de armata american a mentionat intr-un discurs ca SUA se pregateste pentru cucerirea spatiului cosmic si ca ei trebuie sa fie, evident, pe primul loc.
-------------------------------------------------------- --------------------------
Ce credeti, sa ne asteptam la evolutii si descoperiri incredibile in stiintele naturale?

3 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Nu stiu cum sa raspund la asta... laughing
Transmite-i lui Cristian Presura, ca UE poate sa investeasca 150.000 de ani in explorare spatiala sau astrofizica...si tot nu vor ajunge SUA din urma, dar banuiesc ca stie si el asta.
Este ca raspunsul pe care l-am dat mesajului tau intern, cel cu "internetul este Made in USA".
Ai dreptate, asa este.
Va taiem "craca", si ramaneti cu un "internet" asemanator WAP-ului telefoanelor din anii 90.
Rusia si China incearca de niste multi ani sa detroneze SUA, facand un "internet"..."national" (nu stiu cum sa-l numesc altfel).
Le doresc mult succes! rolling on the floor
Cat priveste sintagma ta: "evolutii si descoperiri incredibile in stiinte", teoreticienii au avut grija sa avem de lucru pentru a demonstra teorii deja existente, vreme de cateva sute de ani de acum incolo.

PS Tricouri cu sigla NASA exista in toata lumea, (aici poti sa le cumperi cu preturi aflate intre 20 si 60$)...si probabil, peste un mileniu, daca UE ajunge NASA din urma, vei vedea tricouri cu sigla ESA.
Cum asta nu se va intampla in timpul vietii noastre, ia-ti gandul de la vreo "competitie" UE - NASA.
E superba...dar nu poate exista, tot asa cum nu are cum sa existe o "competitie" pe zona IT/procesoare/softuri intre SUA si restul lumii...pentru ca "restul lumii" nu exista la aceste capitole, sau sunt insignifianti.

| Thecurious explică:

Ca adaugire, am observat adolescenti care poata tricouri marcate cu embelema "NASA". O fi studentii de la fizica.

| Celcestietot a răspuns (pentru Thecurious):

Doar este un logo imprimat pe haina, crede-ma pe cuvantwinking.