| Marcian a întrebat:

Credeti ca Uniunea Europeana ar trebui sa fie mai centralizata(gen federatie, stat unitar-exemplu:Statele Unite ale Americii) sau mai descentralizata(gen parteneriat politico-economico-militar-exemplu:NATO, ONU, Comunitatea Statelor Independente)?

Răspuns Câştigător
Shin
| Shin a răspuns:

Centralizata "LA MAXIM" am spus! Daca noi nu suntem in stare sa conducem o tara, macar sa-i lasam pe altii sa o conduca, cat o mai fi ceva de condus.
Numai bine, Shinwinking

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Uniunea Europeana este mult mai centralizata decat mi-as dori eu, in special din punct de vedere economic. Comunitatea Economica Europeana nu este mult mai aproape de modelul economiei planificate decat de modelul economiei de piata, agentilor economici fiindu-le impus nu numai cum si unde sa produca, ci in unele cazuri chiar si in ce cantitate.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu sunt de acord cu @mg. Cred ca este bine asa cum e acum, adica descentralizata. Desi poate nici centralizata n-ar fi asa de rau... hmmm...
M-ai pus pe ganduri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi mai bine sa nu fie! In tot cazul multi doresc desfintarea acestei uniuni fortate.