| IngerulNoptii a întrebat:

Buna tuturor am si eu o mica intrebare care imi da o mare durere de cap.
Deci, as vrea sa imi fac buletinul cu 4-5 zile inainte de ziua mea >- 29 oct.
Motivul este ca as vrea sa plec din tara si este necesar sa imi fac pasaport daca nu am inca buletin si pentru 5 zile sa dau 250 lei... consider ca este o pierdere inutila de bani. Am fost la Evidenta Populatiei si mi s-a spus ca se fac dupa ce se implinesc 14 ani. As vrea sa stiu daca pot face o cerere sau ceva ca sa pot face buletinul mai devreme... Multumesc!

1 răspuns:
| Ionait a răspuns:

Te poti duce sa depui actele cu maxim o saptamana inainte de implinirea a 14 ani, dar buletinul nu iti poate fi eliberat mai devreme de varsta de 14 ani (cei de la Politie nu ti-l dau daca nu ai facut 14 ani pe calendar).