| wish221 a întrebat:

Am si eu o mica problema.Cunosc un baiat de 4 ani, dar de un an ne-am apropiat foarte mult.De un an imi spunea mai mereu ca il fac sa se simta bine, ca il inteleg, ca are incredere in mine.Ma simteam foarte bine sa stiu ca il puteam ajuta intr-un fel sau altul mai ales ca viata lui nu e foarte "roz". Noi nu nu vedeam decat de vreo 2-3 ori pe saptamana, dar vorbeam zilnic.De cateva luni imi spunea ca ar vrea sa imi spuna ceva intre 4 ochi si am cam inteles ce vrea sa imi spuna. A avut cateva ocazii, ce-i drept nu foarte multe si totusi nu mi-a zis(inca). Acum aproximativ 2 saptamani l-am vazut din nou cu cateva colege si el era cu alte 2 colege iar cu una dintre ele se purta destul de "ciudat", ca si cum ar fi fost impreuna. M-am simtit oribil atunci, dar mi-am dat seama ca a fost doar impresia mea "copilareasca". Ieri, cand ne-am vazut din nou dar tot asa mai erau vreo 3 persoane, s-a comportat la fel de "ciudat"cu o alta colega de-a mea pe care o stie tot de atat de mult timp.Culmea e ca ea stie ca mie imi place de el, i-am spus-o chiar eu. M-am simtit si mai prost si acum da semne ca ar fuparat pe mine, si nu inteleg de ce.Intr-adevar ieri am fost putin mai ignoranta, dar nu puteam sa ma prefac ca totul e roz, nu? si acum...as vrea sa imi dati niste sfaturi. Ce sa fac? Ce ar trebui sa ii spun? Sa il ignor? va multumesc frumos pentru sfaturi si promit sa ma revansez cu o

3 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

De ce să-l ignori? În locul tău i-aş spune direct ce simt pentru el şi gata. Măcar ştii ceva cert, te place mai mult decât ca pe o simplă prietenă sau nu. Asta ar trebui să faci tu. Vezi reacţia lui şi ce-ţi spune. Nu te teme în a face primul pas. Poate e el mai timid. Măcar ştii ceva sigur. Da te place, sau nu, nu te place.
Dacă îl ignori şi se îndepărtează de tine ai să suferi tu mai mult şi sincer nu cred că merită să faci asta.
Spune-i ce simţi, fi sinceră şi o să aprecieze asta! Succes!

| .LoLo. a răspuns:

Exista mai multe variante. Poate intr'adevar este impreuna cu acea colega a ta. Poate acea colega nu iti e chiar prietena si a facut asta doar ca sa faca in ciuda. Ai spus ca el a fost mai distant. Poate ca statea cu colega ta nu pentru ca erau impreuna. Poate ea ii spusese lui ca il placi.si s'o fi simtit si el rusinat. Sau poate chiar suparat ca nu i'ai spus mai de mult. Du'te intr'o zi la el si intreaba'l direct de ce s-a purtat asa si de ce statea cu acea colega. Sper ca o sa te ajute:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum ai luao nu este bine, barbatii/baietii sunt foarte plini de ei vor sa dovedeasca ca ei sunt masculii care domina, intr-adevar si ce au spus fetele mai sus cum ca ar fi bine sa te duci la el dar hai sa privim lucrurile din punctul de vedere al unui barbat/baiat, sa spunem ca "eu" as vrea sa obtin ceva de la tine acel ceva se refera la o noapte...cum crezi ca m-as purta ce as spune sa te fac sa te simti bine "vai u ce bine ma simt in prezenta ta... si abureli de genul acesta" am vazut ca nu ai inteles nimic din ceea ce iti spun incerc pe alt plan "vazand ca esti atrasa de mine" sa te fac geloasa doar doar imi cazi in plasa.
Ai putea sa faci altceva, incearca sa il faci gelos, fi indiferenta vezi comportamentul lui la indiferenta aratata de tine, apoi daca u crezi ca el chiar tine la tine si nu a fost totul doar un joc de a te aduce in patul lui poti sa te duci frumos sa vb cu el DOAR VOI 2 sa ii explici cum sta treaba, ce iti place ce nu iti place la el, cum ai vrea sa fie si ce a-ti vrea sa faceti voi impreuna.
Sper sa iti fie de folos. Mihai