| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, as vrea sa reduc semnificativ numarul orelor de somn, pentru ca am foarte mult de studiat.
Ce imi recomandati?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Memoria se consolidează în timpul somnului. Dacă nu, imediat după examen, se golește și nu mai știi nimic. Devii analfabet cu facultate. Exemplu. Profesorul Alexandru Cișman de la Facultatea de Fizică, Universitatea din Timișoara a făcut următorul experiment prin anii 60. A luat mai mulți studenți, care luaseră 9 și 10 la examenul său. La câteva zile după examen, i-a invitat la el în cabinet la o cafea. Era o mare somitate a timpului, s-au simțit foarte onorați. Și le-a spus.
- Măi copii, promit, nu va afla nimeni numele vostru, rămâne între zidurile acestui cabinet. Hai să mai dăm o dată examenul, să vedem ce a rămas în mintea voastră.
L-au picat toți. Învățaseră pe de rost cursurile, peste noapte, înaintea examenului. Analfabeți cu facultate.
Dacă asta vrei să se întâmple, bagă cofeină în tine.

| doctorandus a răspuns:

Sa nu le reduci. E riscant.

| Andreeush a răspuns:

Nu e recomandat să reduci orele de somn, cel mai bine ar fi să îți organizezi timpul astfel încât să ai timp de învățat.

| gemeni6226 a răspuns:

Nimic pe lumea asta nu merita sa-ti sacrifici sanatatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se invata fara somn ca nu retii nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand să nu faci așa prostie. Înveți degeaba dacă mintea nu are timp să se refacă.

Răspuns utilizator avertizat