| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, ce credeti ca va invata umanitatea, in urma epidemiei globale de coronavirus?
Cum va fi schimbata "fata lumii"?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tot sclerozata o sa ramana

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

N-ai somn? Cum definești umanitatea?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Umanitatea este sinonim cu omenirea.
Ma refer la toti oamenii de pe planeta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Deci ]ntrebarea dtale sună așa.
Cum vor învăța toți oamenii de pe planetă?
Crezi că este posibil așa ceva?
Să învețe toți ceva?
Felul cum pui întrebarea implică asta.
Așa ceva este imposibil.
Deci TOȚI oamenii de pe planetă nu vor învăța nimic.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Oamenii care s-au protejat de coronavirus. Cei care au urmarit stirile despre coronavirus, cei care au purtat masti.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Și aceea ce vor învăța?

| Celcestietot a răspuns:

Umanitatea va invata sa se duca mai devreme la cumparaturi si sa cumpere tone de masti, preventiv laughing!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Oamenii uită repede.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de reactia Chinei.

Ce trebuie sa intelegi este ca exista un motiv pentru care o multime de epidemii incep din China (gripa aviara, SARS, COVID-19 etc) acela ca in China, gurvernul a promovat prin anii 70' o politica prin care incuraja infiintarea femelor pentru animale salbatice pentru ca treceau printr-o foamete urata asa ca orice sursa de mancare ajuta populatia.

Virusii astia nu au aparut din cer, ei existau deja la anumite animale (virusul gripei aviare la pasari, SARS la lilieci, COVD-19 - nu-s sigur dar cred ca tot lilieci ), doar ca in absenta unui contact frecvent cu oamenii si alte animale nu pot sa se muteze in asa fel incat sa infecteze oamenii. China aduce toate conditiile propice la un loc, ferme de animale salbatice, piete murdare in care toate animale sunt tinute in custi extrem de mici asezate unele peste altele incat animalele sunt imbaiate in urina si fecalele animelor de mai sus + faptul ca animalele sunt sacrificate in locuri extrem de murdare.

Toate chestiile de mai sus duc la o bomba cu cea, intrebarea nu e daca in china o sa mai apara vreo epidemie..ci cand.

Daca partidul comunist chinez va fi dispus sa renunte la o industrie destul de mare si sa organizeze pietele...atunci sansele vor si scazute considerabil. Daca nu atunci o sa mai vedem tot felul de epidemii.

Lumea nu are cum sa reactioneze, Europa si america de nord au pulitice agricole foarte clare pentru protejarea populatiei dar nu pot face nimic sa schimbe ceva in china. Cand o sa apara alta epidemie, o sa procedeze ca acum.

| Thecurious explică (pentru RoCkKiD):

Un prieten a lucrat cu niste chinezi.
Ei i-au spus ca, in China, poti fi vandut pe un telefon.
Un profesor le plangea de mila muncitorilor chinezi. Acesta punea ca, ei nu ies niciodata din zona in care s-au nascut, sunt indocrinati si muncesc in conditii jalnice.
Banuiesc ca, sanctiunile economice impuse de SUA, ii afecteaza pe muncitorii cu venituri mici.
Nu cred ca partidul chinez va mai domina mult timp China.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Thecurious):

Nu vad sensul raspunsului in raport cu al meu sau cu intrebarea.

Cat o mai fi aprtidul comunist pe acolo? Probabil pana pleaca de buna voie. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand au fost reprize de ebola, holera sau ciuma neagra au invatat ceva? Oamenii nu invata. Companiile farmaceutice trag foloasele. Mereu este un interes economic la mijloc. Din necazul altora cineva face bani grei. Poate tine de teoria conspiratiei dar cred ca virusul asta a fost produs de cineva si trimis cu tinte fixe. Ca ajuns si la noi e apa de ploaie, la cine ii pasa de Romania?
Aici vorbim in principal de giganti economici din Asia precum China si Coreea de sud. Nu cumva se vroia ca China sa treaca printr-o criza economica serioasa?
Omenirea va invata sa poarte masti cand este gripata si sa nu stranute la 5 metri in fata pe toti cei din jur. Sa nu se puna imediat jos in orice mijloc de transport si sa atinga cu mainile toate barele si manerele. Nu e igienic sa atingi tot ce prinzi la mana. Cum se va schimba fata lumii? China nu va mai exporta atat de mult inca o perioada buna de timp. China produce mai multa miere decat UE, UE importa enorm din China pana si mierea. Ca sa dau numai un produs despre care am citit mai mult. Preturile se vor scumpi. Jocurile economice ne costa pe noi consumatorii. In general evenimentele dezastruoase fac pe oameni si mai rai. Cum s-a schimbat fata lumii dupa 11 septembrie 2001 cu turnurile gemene? Razboaie. Dupa orice eveniment nefericit lumea se inraieste. Acum vor da vina pe asiatici ca au adus boala in Europa. Acum nu se mai importa nici din Italia, si aia sunt omul negru acum. Se va simti economic pentru ca tarile sunt atat de interconectate incat nu ai cum sa dezechilibrezi o tara din UE fara sa aiba efecte in alte tari chiar foarte indepartate. Daca China de exemplu intra in criza economica clar ca si UE va avea ceva criza. Noi nu mai avem de unde importa, produsele care le producem nu ne ajung pentru consum. Preturile locale vor creste.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si conform teoriei tale cine a bagat virusul ala?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiai ca si sexul a fost inventat de companiile de prezervative ca sa faca bani?
Pana si moartea a fost inventata de cei de la pompe funebre cu acelasi scop.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nicio epidemie.
Poate vor invata chinezii ca nu e bine sa manance frigarui de cobra.

| TristanTzara a răspuns:

Având în vedere că ne confirmă niște frici pe care (unii) le aveam încă din 2010--Un nou virus sau bacterie va veni din condițiile precare din China; datorită gradului de globalizare izbucnirea unei pandemii e inevitabilă--cred că vom avea măsuri mai bune de a izola o izbucnire și vom fi pregătiți pentru o pandemie care altfel ar putea distruge civilizația umană. Probabil că în viitor va fi mai greu să călătorim dintr-o țară în alta (în cazul nostru în afara UE).

| Dragosdoar a răspuns:

Au mai fost epiemii in lume, nu o sa se schibme nimic, verifica istoria. Si coronovirusul nu e foarte periculos daca nu ai peste 50 de ani. Deja sunt 5 cazuri vindecate la noi in tara