| anonim_4396 a întrebat:

Nu sunt cuvintele mele, ci ale lui Marx :"Conditia materiala determina constiinta-nu poti trai in subsol fara sa risti sa capeti constiinta de subsol". Care este parerea voastra?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Evident...
E ca si in lume. Traiesti printre ei si ajungi sa te asemeni.
Este relativ. Poate asa trebuie sa se intample. Poate este firesc oamenilor.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Poate asa trebuie sa se intample? Adica, ne lasam pe mana destinului? Nu ne nastem cu liberul arbitru?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca oamenii sunt sortiti pentru ceva.
Adica oare la ei s-a oprit totul? Cred ca e ceva mai mult de atat. Doar ca noi nu vede. Ne facem pur si simplu treaba de om.
Dar cei care reusesc sa deschida ochii conteaza. Dar de obicei avestia ajung sa se piarda, chiar mai mult ca ceilalti.
Si nu prea stiu nici eu sa spun. Liberul arbitru... Este paradoxala traba asta. Noi ne-am nascut cu asta, dar poate exact asta ne face sa ne confundam.