| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, Romania are dreptul la 33 de europarlamentari.
De ce, spre exemplu, UDMR are 43 de candidati si ALDE are 42?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că a fi candidat e una, a fi ales e alta. Pot să fie și 1000 de candidați, la urne se vor alege 33 după numărul de voturi exprimate.

| Hammurabi a răspuns:

Pentru că au aflat că prostia se plătește și se îngrămădesc toți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa pun toate partidele pe liste, onorific.

și oricum România n-ar trebui să aibă nici măcar 33 de europarlamentari dar asta e altă poveste.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Mai multi sau mai putini de 33?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Mai puțini.
bănuiesc că ăsta e și motivul pentru care n-avem parte de un recensământ.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

E un castig pentru noi.

| IonutCG90 a răspuns:

Buna. Probabil pentru ca uniunea maghiarilor are mai multi adepti. Mai multe voturi. Sunt aproximativ 1 milion de maghiari in Romania, probabil vreo 300 mii ii voteaza, pe Alde putin sub... Sau hai UDMR 500.000 iar ALDE undeva la 350.000. Sper totusi ca ti-am fost de folos cat de cat.