| adelina899 a întrebat:

Buna tuturor. Se apropie bacul iar eu am o intrebare in legatura cu acest subiect. La romana anul trecut s-a dat din Barbu, Blaga si Arghezi, dupa parerea mea ar fi ciudat sa se dea din nou unul dintre cei 3 nu este asa? Iar Mihai Eminescu stiu ca a fost acum 2 ani, din cate stiu nu se repeta aceeasi poeti/autori. Sunt constienta de faptul ca nimeni nu poate stii ce se va da dar am pus aceasta intrebare deoarece timpul este limitat si vrea sa repet operele din care ar putea da 100%.

5 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

E adevărat, nu se știe ce va cădea dar sper să cadă basmul sau romanul că nu-i greu deloc.

Ar fii bine să știi cât de puțin din fiecare.

Ion Creanga – "Harap Alb" – basm cult
Ioan Slavici – "Moara cu noroc" – nuvela
Mihail Sadoveanu – "Baltagul" – roman
Camil Petrescu – "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" – roman subiectiv
Marin Preda – "Morometii" –roman postbelic, obiectiv realist
Ion L. Caragiale – "O scrisoare pierduta" – comedie
G. Calinescu – "Enigma Otiliei" – roman realist
Marin Sorescu – "Iona" – opera dramatica
Liviu Rebreanu – "Ion" – roman realist obiectiv
Vasile Alecsandri, "Balta alba"
Mihai Eminescu – "Luceafarul" sau "Sara pe deal", "Floare albastra"
George Bacovia – poet simbolist – "Plumb" sau "Lacustra"
Tudor arghezi – poet modernist – "Cuvinte potrivite" (sau "Testament", "Flori de mucigai")
Lucian Blaga – poet expresionist "Eu nu strivesc coroa de minuni a lumii"
Ion Barbu – "Din ceas dedus" (sau "Joc second")
Nichita St. – "Leoaica tanara iubirea"
Ion Pillat, "Aci sosii pe vremuri"
Grigore Alexandrescu – "Umbra lui Mircea. La Cozia"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am visat ca a cazut romanul postmodern. nu am nicio strategie, stiu ca s-a dat doi ani la rand acelasi subiect deci... uite cum facem, avem 9 zile. sunt 14 opere, 14 impartit la noua vine cate 2 pe zi care sa le stii bine si sa le recapitulezi din cand in cand, nu pe de rost, dar sa stii sa le povestesti atunci cand o sa dai baculhappy
*invata 30 de secunde*am sa iau 10 or sa ramana aia tampiti*

| adelina899 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi ok 2 pe zi dar mai este si matematica si biologia la care trebuie recapitulat. sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru adelina899):

Da stiu...incearca sa bagi viteza, ia o camera extraordinar de luminoasa ca pentru neurastenici...

| tsal24 a răspuns:

S-ar putea sa gresesc dar eu cred ca ne va da ori ''Enigma Otiliei'' ori ''Plumb''. E doar o banuiala.