| ComandoFOS01 a întrebat:

Salut tuturor! Poate pare o întrebare cam prostească dar eu așa văd lucrurile și aștept și părerea voastră! Din câte se pare, poate ați observat sau nu la bac cam așa merg lucrurile din câte văd 3 ani epic, 3 ani liric. 2012 2013 2014 - Liric
2015 2016 2017 - Epic
2018 - Liric
După părerea mea, 100% subiectele nu sunt extrase random, cel puțin toți autorii in niciun caz. Poate se pun vreo 3-4 autori și poate aia se extrag random. Ce părere aveți? O fi oare o coincidenta de au venit așa? Sau probabil o sa vina liric anul acesta? După o analiza făcută de mine dacă o sa fie liric o sa fie din autorii ăștia Bacovia, Ion Barbu, Lucian Blaga. Aștept mai multe păreri. Anul trecut tot pe un anume site s-a prezis ca la bac va pica 100% Eminescu, cel puțin la profilul real și așa a si fost. Nu vreau sa va indic sa va bazați pe ce am zis eu dar eu zic ca așa o sa fie.
P.S și eu am bacul anul asta deci Doamne ajuta!

6 răspunsuri:
| crud a răspuns:

Faci statistici, esti meserias! O doamna prof de lb romana spunea ca daca la simulare este epic, sigur la bac este liric.

| ComandoFOS01 explică (pentru crud):

Nu vreau sa susțin pe nimeni sa învețe liric, dar eu sincer o sa ma bazez mai tare pe liric. Faza cu simularea nust sigur dacă e așa, in 2016 a picat roman atât la simulare, cât și la bac. eu așa zic ca anul acesta va pica gen liric. am o presimțire ca Lucian Blaga la real.
Dacă e sa ne încurce și sa nu fie liric, autorii pe care o sa i învăț eu ar fi
I.L Caragiale
Camil Petrescu
Marin Preda
Și pentru liric : Lucian Blaga
Oricum, va asigur pe toți ca subiectele/autorii nu sunt Trași random. prea mare coincidenta
Din 2009 pana in 2018 tot așa au venit subiectele. E E E - L L L
Unde E- epic
Iar L- liric
Treaba cu simulări nu e 100% ca dacă vine epic la simulare la bac e liric.
In 2013 a fost simulare liric bac liric
In 2016 a fost similare epic bac epic.

| Minodora32 a răspuns:

Daca pica Eminescu poti gasi pe net referate despre el si opera lui:
Mihai Eminescu si Ideologia si estetica simbolismului in poeziile lui Eminescu
http://www.qdidactic.com/......ulu576.php

Mihai Eminescu (modele cosmologice si viziune poetica)
http://www.qreferat.com/......gic119.php

| ComandoFOS01 explică (pentru Minodora32):

Eminescu nu cred ca va mai pica

| MihaiRusu1983 a răspuns:

Poți învăța operele de aici - http://la-vorbitor.ro/

| Maxtraa a răspuns:

Pentru 2020 ai statistici? Pe cea din 2019 cum ai gandit o?