| anonim_4396 a întrebat:

Un barbat mi-a salvat pozele cu mine de pe Facebook in telefonul lui si apoi mi-a spus sa ii trimit altele ca sa le stearga pe alea,eu l-am mintit ca asa voi face si l-am pus sa faca screen dupa ce le-a sters ca sa il cred,apoi cand am intrat la profilul lui sa ii dau block,am vazut ca avea postari si poze cu alte fete care au cazut in capcana lui si postarile cu o fata cu poza ei,avea descrierea "Uitati baieti,ceva bun pentru voi". Cum se numesc acesti barbati: pedofili, violatoriproxeneti? Vreau sa creez o pagina pe Facebook numita " ONG pentru femei", dar nu stiu daca exista asa ceva. Exista? Asa putea face pagina pentru a ajuta si proteja (unele)femei? Vreau pareri si sugestii folositoare.

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Îmi pare rău să ți-o spun, tu ești vinovată pentru asta. Ai numai 14-15 ani și te expui tuturor, faci toate postările publice, îți faci "prieteni" de pretutindeni cu vârste care nici nu ar trebui să ți le mai spun. Site-urile de socializare sunt cele mai periculoase pentru astfel de copilițe că tine care vor sa fie populare și băgate in seamă, sunt fel și fel de oameni dubioși care ție îți pot părea de treabă. Tu îi poți raporta profilul și sa setezi că e profil fals cu poze furate. Facebook va rezolva problemă și tu la rândul tău să-ți faci curățenie printre prietenii tai de pe Facebook pentru a mai șterge care chiar nu comunici niciodată cu ei și nici nu-i cunoști. Asta daca vrei să mai ieși în siguranță pe afară, s-au întâmplat atâtea cazuri cu violuri și alte cele. Ai mare grijă ce arăți pe Facebook și cui.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Respect pentru răspuns! Tocmai compuneam şi eu unul, însă era puţin cam răutăcios.

| Ralukafay a răspuns (pentru MihaelaDart):

Intrebarea era alta.Pe o parte ai dreptate, dar pe cealalta, nu. Dupa cum ai vazut in postare, pe mine nu a reusit sa ma prosteasca, insa pe acea fata care avea 20 si ceva de ani, da.Deci,eu am grija.Si nu mi-ati raspuns la intrebare.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ralukafay):

Am văzut că nu expui chiar deloc public laughing sau să mă corectez 100% din postările tale sunt numai publice. Este normal sa mai votezi cu nefolositor atunci când nu aștepți un răspuns pe măsură ta. Mă doare fix undeva dacă nu îți convine niște sfaturi corecte și sincer nu-mi place sa fiu pupincuristă. Ce rol mai are TPU dacă tu tot faci că tine! Nu ajungi vedetă dacă ai 1000 de întrebări per minutwinking

| Ralukafay a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da' eu nu vreau sa ajung vedeta si una e sa ai profilul public si alta e sa te expui tu pe tine.Nu e vina mea ca exista si astfel de oameni pe pamant, da? Si cand evaluez un raspuns ca fiind nefolositor, inseamna ca nu e un raspuns bun, nu ca nu imi plac mie, dar voi ati deviat mult de la intrebarea pe care v-am pus-o eu.Si nu pun intrebari per minut, pun intrebari cand am nevoie de ajutor si nu fac ca mine, eu v-am cerut un sfat, o parere, nu v-am cerut sa fiti judecatori si nici sa judecati.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ralukafay):

Măi fată dragă, vezi că habar nu ai sa faci diferența între a expune și de a face un profil public. Este una și aceeași chesti jumătatee dacă chiar nu știai asta. Ești încă o adolescenta necoaptă la nici 15 ani împliniți. Porți vină că prin asta tu îi atragi prin expunerea ta cu pozele tale publice și datele personale. Ești urmărită de aproape 960 de persoane, bănuiești că ești în febra de a adăuga cât mai multe persoane pe Facebook, de a avea cei mai mulți. Printre ăștia ai și oameni pedofili, perverși chiar dacă ție ți se par oameni normali. Ce răspuns vroiai!? Sa faci ONG-uri de salvare a femeilor? În primul rând salvează-te tu pe tine până nu-i prea târziu și să nu vii cu o întrebare de genul cum pot sa mai salvez de un pervers care mă urmărește oriunde merg, căci oricâte sfaturi ai primi, niciunul nu îți va fi de folos. Ești o victimă fără să-ți dai seama că tu cu profilul tău public crezi că nu ești în pericol.
Te expui public atunci când chiar ai ce arăta, nu când nu ai! Nici sensul acestei fraze nu îl vei înțelege, din moment ce nu ai înțeles nimic din toți acești prosti care te-am sfătuit in bine.

18 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Dupa parerea mea, cand pui o poza pe Facebook, iti asumi faptul ca ea poate fi vazuta si preluata de oricine. Nu e nicio problema, deci, daca respectivul le-a salvat in telefon. Ar fi ceva grav daca le-ar folosi in alte scopuri, pentru a te denigra de exemplu. In cazul asta, ar trebui sa te adresezi politiei. Faptul ca le are in telefon nu e ceva grav si nu ar fi trebuit, deci, sa stai de vorba cu el. Iar treaba cu acea pagina de Facebook mi se pare, sincer, de prisos.

| MihaelaDart a răspuns:

Răspunsul meu a fost corect, dacă ție nu-ți convine e fix problema ta. Nu ai cum sa faci ONG-uri pentru femei sau sa zic copilițe care vor sa ajungă V.I.P pe Facebook sau orice alt site de acest gen, din moment ce nici tu nu te protejezi pe internet. Fiecare care se expune public își asumă responsabilitatea.
Dacă vrei să sari in ajutorul tuturor, îți dau un sfat prietenesc. Lecturează cât ești în vacanță, studiază și ține-te de școală, mergi la o facultate cu o specializare in avocatură și abia atunci vei avea puterea financiară, morală să pui pe picioare un ONG. Acum gândește-te cum să nu te mai expui TU public.

| Ralukafay a răspuns (pentru MihaelaDart):

Eu nu ma expun public absolut deloc si un ONG virtual as putea crea, nu de alta, dar oricine poate sustine pe cineva moral.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Ralukafay):

Nu doar ca ti s-a raspuns la intrebare, ci ai primit si sfaturi utile pe care aroganta ta, total nejustificata, ti le acopera. Nu ti-am retinut numele, asta are o relevanta mult prea mica in comparatie cu urmatoarea poveste, look: https://www.youtube.com/watch?v=VD2BEsRmgIE
Inainte sa te gandesti la ONG-uri, care desigur, sunt o intentie de apreciat la o pustoaica de 15 ani sau 14, cati ai, trebuie sa te gandesti cum sa te sustii pe tine moral, intelectual, dar si din punct de vedere al sigurantei pe internet. Inainte sa te afirmi online, gandeste-te ca ai putea sa ajungi mult mai departe decat ti-ai propus, eventual urmatoarea stire de la ProTV. Intr-o lume de rechini, esti doar un pestisor. Si ghici ce, rechinii papa pestisori. In niciun caz nu vreau sa-ti tai din entuziasmul cu care ai intrat in viata, insa conceptiile tale sunt needucate si necizelate. Intai, educa-te daca persoanele din jurul tau nu sunt in stare sa te educe. Si educatia mea a fost una precara, cu toate astea am deschis o leaca ochii in jurul meu si-am stat pe curu' meu cand lucrurile m-au depasit. Crezi ca te lupti online impotriva omului aluia, si ca (probabil) esti in avans, ei bine daca ar face un minim de efort sa dea o fuga pana la tine, in fata lui ma indoiesc sa ai acelasi tupeu fantastic. Fii realista. Ramai cu picioarele pe pamant, eventual coboara-le de pe norisorul pe care plutesti, virtualul nu e cel mai dragut loc unde ai vrea sa lupti atat timp cat realitatea nu te poate sprijini. Sper sa fi inteles ceva constructiv, sper sa si judeci ceea ce citesti.

| Ralukafay a răspuns (pentru m1dn1gh7):

In primul rand, nu nu sunt aroganta si cred ca nu stii ce inseamna sa fii arogant, da-mi definitia, daca tot folosesti si cuvantul.In al doilea rand, sunt si educata si cizelata, da-mi si definitia acestor doua cuvinte te rog frumos si inainte sa jignesti si sa iti spui parerea despre o persoana, intai cunoaste-o si nu iti construi o parere in jurul unei postari a acelei persoane pentru ca de multe ori aparentele insala.Si am 15 ani.In al treilea rand, crede-ma ca as avea acelasi tupeu si in fata lui in persoana, nu imi este frica de cei insusi fricosi.Am sprijin si sunt realista,tocmai de-aia am si creat o pagina,chiar daca unele femei sunt incuiate la minte si fac unele lucruri pe care nu ar trebui sa le faca deloc chiar daca e viata lor. Apreciez raspunsurile voastre,sunt un copil si voi imi dati raspunsuri pe masura pentru a le intelege eu, dar nu aveti dreptate in totalitate deoarece voi nu cunoasteti povestea, intreaga poveste, nu cunoasteti personajele, nu sunteti insasi personajele si nu traiti voi povestea si nimic din poveste.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Ralukafay):

Hai, jet.

| Ralukafay a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Normal ca reactia asta era sa o ai, daca nu stii defintitiile.

| RAY a răspuns:

Ce poze ai tu pe Facebook de isi este rusine sa le vada alti?

| T0T a răspuns:

Până la urmă ești femeie sau fetiță? Pozele alea pe care le-a salvat nu erau deja publice? Dacă erau publice nu trebuia să îți asumi că îți vor fi salvate? Dacă nu erau publice înseamnă că ai dat poze cu tine și iar nu trebuia să îți asumi că le-ai dat? Iar alea dacă sunt publice oricum le vede deci dacă îi dai altele nu iese în avantaj? Iar dacă nu sunt publice și îi dai altele și le șterge pe alea de asemenea nu e același lucru? Să nu mai zic că nu ai nicio garanție că le va șterge. Mi se pare că stai prost rău la capitolul logică sau poate nu am înțeles eu situația bine. Oricum pagina ar trebui să se numească Stupid Little Girls dacă zici că e pedofil. Apropo, încă una, mulți, chiar foarte mulți bărbați se uită la pozele voastre pe Facebook, unii și-o și fac în timp ce se uită, vreo noutate?

| Ralukafay a răspuns (pentru T0T):

Sunt fata, nu femeie si nu ai inteles situatia, pozele publice erau cu o femeie.

| T0T a răspuns (pentru Ralukafay):

Atunci comentariul meu e despre alte fete iar propunerea cu numele grupului rămâne.

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand trebuie sa te salvezi pe tine! Sunt multe fatuci care au cazut in plasa unor asfel de oameni
Tinere,frumoase,inocente,atragatoare! Cad usor in mreajemele unor persoane lipsite de orice scrupule.
Ai grija cui dai cerere, de obicei eu dau celor care ii cunosc si in viata reala, sau am tangente cu ea.
Nu cred ca te ajuta o pagina de Facebook, mai ales cu un nume asa pomps.ONG insemna ceva mult pretentios.
Raportaza profilul tipului, si nu mai da primire cererilor care ti se par ciudate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

El se numeste "smecher" Fata(tu) se numeste naiva.

Întrebări recente