| împreunăfacembine a întrebat:

Bună,

Vă rog frumos sa ma ajutați cu un sfat. Sunt un băiat în vârstă de 18 ani și m-am îndrăgostit de o fata în vârstă de 15 ani (anul asta face 16), dar problema este ca nu știu cum sa ii dau semne ca o plac. Nu as vrea sa ii spun totul direct în față. Chestia e ca noi stam la tara și nu avem unde ieși gen la terasa etc. Suntem vecini iar seara când stam pe banca suntem mai mulți și nu știm cum sa fac sa ii arat ca tin foarte mult la ea.

Despre ea as putea spune ca este o persoana sincera, frumoasa și foarte înțelegătoare. Chiar e diferita fata de multe fete de vârsta ei.

Chestia e ca eu am mai vorbit cu fete și cu unele am avut șanse iar cu altele nu. Au fost fete care m-au refuzat și de aceea mi-e frica sa nu se întâmple la fel și în acest caz.

Voi ce sfaturi mi-ați da?

Răspuns Câştigător
| Dana1999 a răspuns:

Îți e frica sa fi refuzat. Înțeleg. Nimănui nu i place respingerea dar asta nu înseamnă ca nu ar trebui sa încerci. Încercarea moarte n are. Bagă te mai mult cu ea in seama! Vezi ce are in cap. Nu te uita doar la aspectul fizic. Va observa ca te interesează doar asta și probabil ca nu va fi ceva serios între voi, nici măcar o prietenie. E normal sa te intimideze cineva când tu nici nu Cunoști persoana. Vorbește cu ea. Asta ii va arata indirect ca esti interesat. Totuși nu te gândi ca dacă ii oferi mai multă atenție o sa te placa. Nu i da de înțeles ca ți ai pornit instinctele masculine pe ea sau ca ți ai planificat sa o cucerești. Nu va fi interesată atâta timp cât toată atenția din partea ta se îndreaptă asupra ei.

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

De ce nu ii spui direct si fara pe ocolite?
Cand o prinzi singur daruieste-i o floare sau un poem.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vorbeste cu ea pe Facebook sau sms-uri, sau ce metoda e mai comoda, incearca sa te apropii de ea putin, apoi vezi daca vrea sa iasa pe afara doar cu tine, cand nu sunt ceilalti.

| Celcestietot a răspuns:

Buna! Ea da semne ca te place sau ce parere are despre tine, cunosti? In cazul tau, ii poti marturisi asta prin mesaje, ca daca nu va simti la fel, macar nu vei fi in preajma ei si nu vei fi cu mult mai afectat.

| LPCTSTR a răspuns:

Lasa plodanca in pace, nu-i strica viata.