| Helene a întrebat:

Va roog, ajutati-ma sa ies din depresia astacrying. Ieri la scoala prietenul meu s-a suparat pe mine pentru ca am vb cu colegul meu de banca[el mi-a spus sa il evit]Este foarte gelosstraight faceAssa de atunci am primit un mesaj de la el in care mi-a zis sa il las ca mi-a zis foarte clar sa nu mai vb cu el.De multe ori ne'am certat din cauza asta dar acum am plans si am suferit ca o proasta recunosc, pentru ca nu ma merita si nici nu'mi merita lacrimile.Azi nu vreau sa ma duc tot eu sa ma rog de el sa ne impacam asa cum am facut mereu, vreau sa fiu la fel de suparata ca si acasa ca sa vada toti colegii asa cum ma iubeste el.Cum pot sa imi revin?crying

8 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Toata lumea a ranit pe cineva inainte.
Toata lumea a fost ranita de cineva inainte.
Poti incerca sa schimbi asta, dar intotdeauna te vei intoarce pentru mai mult.
Este un joc si cu totii suntem doar niste victime ale dragostei. happy
Asta e viata, nu ai ce-i face...
O zi buna!

| Vizitiul a răspuns:

Intr-o relatie de cuplu, unul dintre factorii vajnici este confienta (increderea), daca acest factor nu persista viceversa, aceea nu se mai poate numi relatie. Din cate ai prezentat mai sus, tipul este exacerbat de gelos (e buna si gelozia, dar sa fie limitata) si posesiv. Mi se pare anormal sa-ti impuna astfel de chestii, cum ar fi lipsa de interactionare cu amici de-ai tai. Probabil ca nu are incredere in tine, ii este teama c-o sa te piarda. Daca simti ceva pentru el, eu zic sa-l provoci la o discutie serioasa, unde fiecare sa marturiseasca ce-l doare. Fa-l sa creada ca poate avea incredere in tine.

| Corina a răspuns:

Draga mea, daca de la varsta asta, cand sunte numai prieteni, incepe cu crize de gelozie, atunci la maturitate, cand poate veti fi casatoriti, ce va mai face? Te va bate, iti va da in cap, sau in cel mai rau caz te va omora. Da-i papucii si asta cat mai repede. Baieti nu mai sunt pe fata pamantului? Cauta-ti un baiat pe masura ta, care sa te iubeasca fara a te urmari la tot pasul, ce faci, cu cine vorbesti etc. Sterge-ti lacrimile, lasa suferinta deoparte si incearca sa fii si tu putin mai dura, mai mandra. Du-te la scoala ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si ignora-l. Daca te iubeste, vei vedea cum faptul ca-l ignori il va durea si-ti va cere eventual explicatii. Poti sa-i spui ca te-ai saturat de crizele lui de gelozie si ca daca nu renunta la gelozie, nu veti mai fi prieteni. In adolescenta am avut si eu parte de 2 prieteni gelosi, care nu ma lasau sa fac niciun pas fara ei si ma urmareau tot timpul. Unul din ei era sa ma si bata, pentru ca statusem de vorba cu un amic, cu care ma intalnisem pe strada. Deci iti vorbesc din proprie experienta si te sfatuiesc din toata inima sa eviti gelosii, caci nu se stie de ce sunt in stare. Gelozia este ca o boala care le intuneca mintile, iar la maturitate duce la gesturi extreme. Sa fii iubita!

| Corina a răspuns:

Draga Elenu stiua, daca spui ca, pe langa faptul ca prietenul tau este extrem de gelos, iti vorbeste urat si te mai si loveste, atunci ai toate motivele sa-i dai papucii, poate chiar si un sut in fund. Un astfel de baiat nu merita sa stai langa el nici macar 1 minut. Dupa cum ti-am mai spus, prima data e greu sa te loveasca, dupa aceea totul vine de la sine, ajungandu-se chiar la crime.Cred ca te mai uiti si tu la Stiri, si vezi cate femei (mai tinere sau mai in varsta) sunt omorate de prietenii/sotii lor, totul pornind de la gelozie. De ce sa-ti strici viata de pe acum, traind numai in lacrimi si suferinta? Nu mai sunt baieti cu care sa poti avea o relatie? Incearca sa te reorientezi. Acest baiat nu este prietenul tau, ci stapanul tau, tiranul tau. Oare nu vezi ca el incearca sa te domine, sa te posede si sa-ti controleze viata? Sfatul meu prietenesc este sa-l lasi pana nu este prea tarziu. Si daca tot spui ca sunteti un colectiv f unit, atunci probabil ai primit aceleasi sfaturi si de la colegele/prietenele tale, care, ca si mine, iti vreau binele. Cu prietenie!

| stresu a răspuns:

1. nu esti in depresie, esti doar suparata intr-o masura mai mica sau mai mare; depresia e mult mai urata.
2. daca nu te lasa sa discuti cu ai tai colegi nu e suficient de matur sau flexibil incat sa merite o relatie; daca tii la el, trimite-l la plimbare si zi-i sa te caute cand ii va mai creste mintea.
3. nu implica in situatia asta colegii; relatia e intre voi, nu e treaba lor cat, cum si de ce suferi tu.
Spor!

| Helene explică:

@stresu:Noi in clasa suntem f uniti, si cand cineva sufera toti sunt alaturi.Si in legatura cu intrebarea mea el ma si injura si da in minestraight face

| Helene explică:

Multumesc pentru raspunsuri insa problema s-a rezolvat, am discutat cu el si nu pot sa zic ca este gelos pentru ca am voie sa vb cu cine vreau ok in afara de colegul meu.Momentan nu mai da si nici nu ma mai injura, ma inteleg bine cu el si sper sa fie asa mereu

| Happy_8354 a răspuns:

Pai cred ca cel mai bine ar fi sa-l lasi de totwinking si eu am trecut prin asa ceva numai ca el nu era ca mine tott tp dar cand auzea ca ies afara cu colegii sau prietenii mei ne certam, era fff posesiv si fff gelos, nu merita lasa-l de tot