| Curious2 a întrebat:

Buna, voi incercati sa va extindeti orizonturile de cunoastere ( adica vreti sa aflati lucruri noi ) sau sunteti multumiti cu ce aveti acum si cu informatiile pe care le aveti acum?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Nu sunt multumit cu informatiile pe care le am.Niciodata nu voi fi...Inotdeauna voi incerca sa invat lucruri noi(nu din orice domeniu neaparat, dar din cat mai multe posibil)

De ce?
Imagineaza-ti ca asculti aceleasi 5 melodii.Iar si iar.
Din nou si din nou.
De cate ori ai chef de muzica le pui...
Una e sa asculti o melodie care iti place cateva zile si alta e o viata.

Oamenii care nu vor sa isi largeasca orizonturile cunoasterii sunt ca cei care asculta NUMAI muzica romaneasca:Irina, Andra, Smiley, Delia, etc
( e un exemplu, nu va suparati)
Nu conteaza cat de proasta e, lor le place pentru ca nu au incercat alte tipuri si nici nu vor...De ce? Nu stiu...
Ei asculta aceleasi tipuri de melodii, eventual si manele la petreceri.
Nu stiu ce e muzica electronica, pop, rap,..., nu au auzit de atatea trupe si artisti...
Fiecare cu gusturile lui, fiecaruia ii plac artisti si trupe cunoscuti sau mai putin cunoscuti, dar ma mira ca sunt unii care nu au avut curiozitatea sa-i asculte pe Martin Garrix, Avicii, Anne Marie, Dua Lipa sau trupe ca The Vamps, 1D, Pentatonix( trupe si artisti destul de cunoscute, as zice)
Fiecaruia ii place ce ii place dar daca nu incerci lucruri noi, nu vei gasi alte lucruri frumoase...

Asa consider ca e si cu informatiile in general, cu orice informatie din orice domeniu.
Daca nu ai curiozitate ramai in carapace.Dar macar nu ii deranja pe restul...

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desigur ca as vrea informați noi, zilnic ma informez pe site urii de știința despre noutăți

| Curious2 explică (pentru RAY):

Cine e in poza, Ray?
Noua cucerire?

| RAY a răspuns (pentru Curious2):

Eu in versiunea feminina

| Celcestietot a răspuns:

Buna. Eu unul nu pot fi niciodata multumit cu informatiile pe care le detin, asta ar insemna sa imi limitez cunoasterea si sa raman in urma odata cu trecerea timpului si nu vad de ce as proceda astfel.

| Sofer a răspuns:

Îmi place sa aflu tot timpul lucruri noi și sa descopăr.

| Apokales a răspuns:

Ne intrebi daca suntem multumiti cu cat suntem de prosti. Normal ca vrem sa invatam mai mult, sa cunoatem mai mult, sa facem bani mai usor, ca sa ne usuram viata.

| Curious2 explică (pentru Apokales):

Unii nu vor. Unii sunt multumiti cu salariul si cu job-ul pe care il au.

| supadeceapa a răspuns (pentru Curious2):

Unii sunt mediocri laughing.

| Apokales a răspuns (pentru Curious2):

Asta-i alta treba, dar cu totii invatam fie ca vrem, fie ca nu. Este normal sa vrei mai mult, iar cunostintele nu fac exceptie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A nu cunoaște lucruri noi e ca și cum nu ai actualiza software-ul la un dispozitiv.
Informațiile fac diferența în ziua de azi, există chiar instituții secrete în fiecare stat pentru așa ceva, ce să vezi...
Informațiile te fac mai deștept, mai frumos și mai ce vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://youtu.be/EBAzlNJonO8

| Curious2 explică:

Multumesc tuturor.