| anonim_4396 a întrebat:

Buna,Vreau sa ma sinucid, de 9 ani de cand am intrat in clasa I simteam ca nu ma integrez,ca ur si simplu nu ma potrivesc, toti colegii ma bateau si batjocoreau in toate felurile posibile, cam prin clasa a 2-a am inceput sa stau cu o fata,sa ies afara cu ea,sa vorbim, si tot asa, cu timpul eu am inceput s-o plac iar can eram in clasa a 7-a i-am zis ca o plac,ea a spus ca nu ma place,ca ea credea ca suntem doar prieteni si ca are un iubit,am fost distrus,am inceput sa ma intreb de ce inca sunt aici,traind dupa toti acesti ani in care am fost batjocorit de toti si batut de toti zi dupa zi dupa zi... apoi am realizat ca nu mai trebuie sa traiesc,ca oricum nimanui nu ii pasa asa ca am inceput sa ma tai si sa ma tai,ma taiam chia si la scoala, colegele imi ziceau ca nu e bine si incercau sa ma opreasca dar eu tot continuam(am uitat sa spun, in clasa a 5-a m-a lovit masina, in a 6-a am cazut de la etaj iar in a 8-a iar m-a lovit masina dar asta nu e chiar asa important), asa ca am ajuns in momentul de fata cand nu mai am aproape nici o dorinta de a trai si doresc sa ma omor.Nu mai vreau sa traiesc,nu mai pot suporta, parintii mei se cearta, eu sunt batjocorit si batut de toti si pur si simplu nu mai pot

14 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

| milan9 a răspuns:

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| Doub a răspuns:

Vrei sa te sinucizi din clasa 1?laughing)))))rolling on the floor))

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| TanteMarianne a răspuns:

Scuze ca iti zic, dar
ce p__a mea de sinistrata, esti dus cu pluta? tu vezeti de treba ta, invata bine la scoala. nu-i mai lua pe ceilalti in seama. hai ca-ti dau un truc :
imagineaza-ti (atunci cand te batjocoresc ceilalti) ca ai un zid de gheata intre tine si ei si esti deasupra lor si ca esti invincibil!

| RedDeath a răspuns:

Noh lasa acum. Tu oduci bine. Is altii in Africa, Asia, de mor acolo de foame, is violati sau te mai miri ce. Si tu, care esti unde esti, si multi ar da orice sa fie in locul tau, tu vrei a cedezi locul... aerului.
Nu fi egoist si astepta sa te iubeasca altii! Nimeni nu iubeste pe nimeni, toti se folosesc de cine apuca. Pana acum nu ai realizat i nce lume traiesti?
Tu existi pe acest pamant cu un scop! Tu poti face diferenta, dintre toate miliardele de oameni, si tu ai posibilitatea de a schimba lumea, istoria cu ceva. Ai identificat cu ce? In loc sa stai asa si sa te gandesti la lucruri intunecate si fara rost, ma ibine fa-ti ordine in cap si in idei si identifica-ti rostul in aceasta viata, ce viitor o sa ai. Tu, ca fiecare om, ai ceva ascuns in tine, ceva ce doar tu stapanesti foarte bine, si inca il mai poti dezvolta, la infinit, fara limite. Insa, cum vad ca ai timp liber sa te gandesti la sinucideri si din astea, ia mai bine taie-ti din timpul asta putin si pentru a te gandi si a afla care e abilitatea ta. Care e esenta ta - talentul tau.
Avand in vedere insa ca esti prea bruiat cu ideile astea, mergi la biserica, sigur este si la tine in localitate, daca nu poate chiar 10 or fi, in fine, mergi, te rogi, asculti slujba! Nu dormi sau te joci pe telefon! Te calmezi, reflectezi asupra vietii, comunici cu D-zeu prin rugaciune si apoi il rogi sa te ajute sa iti descoperi scopul in viata. Sa iti ia valul de pe ochi si sa vezi de ce esti tu pe lumea asta. De ce? Pentru ca a face un lucru semnificativ in viata, care sa ramana in urma, nu este nici o mare onoare si nici un mare sacrificiu, ci o DATORIE. Suntem creati dupa un plan si un scop, pe care il poti afla de la D-zeu.

| LiimeXdx a răspuns:

Bunăă.Ştiu ce simţi, am avut aceiaşi stare, într-un fel.Dar crede-mă, sunt multe persoane din jurul tău care ţin la tine, iar tu nu îţi dai seama.Imaginează-ţi că părinţii tăi ar fi distruşi dacă ai face asta.Multe persoane ar suferi, chiar dacă nu crezi asta.
Încearcă să-ţi aduni gândurile şi să discuţi cu părinţii tăi.
Nu ai decât o singură viaţă.
Iar dacă alegi calea asta, nu o să te mai poţi întoarce niciodată.

| Lagorúthon a răspuns:

Daca chiar vrei sa-ti distrugi viata, macar fa-o cu folos! Iti aduci doua cutite la scoala si incepi sa-ti tai colegii.

| ShizAnime a răspuns (pentru Lagorúthon):

Asta da idee :0 :]] imi placeee.

| ShizAnime a răspuns:

Hopaa. Stai calm. Nu le da satisfactie gunoaielor care te batjocoresc. Nu.ti bate joc de viata ta si de corpul tau doar pentru ca alti sunt niste gunoaie. Sinuciderea nu e o solutie. Cand te sinucizi renunti la lupta. Si parintii mei se cearta, si eu am probleme. [daca asta te face sa te simti mai bine]. Cat despre fete, pastreaza.te pentru una singura care te v.a intelege si incuraja. Ea exista acolo undeva. Mno, nu prea am inspiratie motivationala. *Lasa prostiile ba, Decu.* ^^ Pace.

| ShizAnime a răspuns (pentru ShizAnime):

Sa mai explic ca mi.o venit inspiratia. >.< In primul rand, in raspunsul anterior nu am venit cu solutii, ci doar cu, concluzii. Acum, sa.ti dau exemplul meu, ca poate te ajuta. *sa te simti mai bine* Acum mult timp, am descoperit sinuciderea, tot mai multe persoane o faceau, si sigur stii cat de naspa e sa ajungi cu un cutit in mana plangand. No, da totu o fost bine cand am vazut ca astia de afara sunt niste prosti *majoritatea* si pentru mine, au fost mereu niste animalute, te poti juca cu psihicul lor chiar daca ei sunt mai "jmecheri" ca tine. Sau macar, sa nu.i lasi pe ei sa se joace cu psihicul tau. Priveste altfel situatia: Daca pana acum acum, *dupa cum ai spus* te.a lovit masina, ai sarit de la etaj si tot asa. si totusi nu ai murit. inseamna ca ceva sau cineva *nu te iau cu religia ca nu esti in domeniu dar pe mine personal m.a ajutat.[nu spun ca ma duc pe la biserica sau asa da macar cred acolo in ceva >.

| AndyAnonim a răspuns (pentru ShizAnime):

Nici macar nu cred in religie si chestii de astea

| ShizAnime a răspuns (pentru AndyAnonim):

No, stiu, spui mereu asta. Dar. heei. important e ca am scris un roman, si probabil te.a ajutat. Si mai vorbeste si tu cu miha sau cu ana, nu puna mai intrebari de genu pe net, ca n.o sa te ajute niciodata raspunsurile :]].

| lyv a răspuns:

Tu nu vreai sa te sinucizi, daca iti doreai asta 100 % o faceai de mult. Tu ai nevoie de un prieten, de atentia cuiva, de cineva care ii pasa. Daca tu crezi ca prin a-ti taia vinele tu poti sa atragi atentia cuiva, asta e gresit. Si eu am trecut printr-o perioada dificila cand eram la scoala si nici nu prea aveam prieteni, credeam ca problema e in mine si incercam, voiam sa ma schimb... au trebuit sa treaca ani ca sa inteleg ca problema nu e in mine ci in altii. Viata nu se termina cu prima problema sau primul refuz in dragostea. Viata este o lupta. Noi suntem aici si acum cu tine. George Cosbuc - Lupta Vietii Copiii nu-nţeleg ce vor:
A plânge-i cuminţia lor.

Dar lucrul cel mai laş în lume
E un bărbat tânguitor.

Nimic nu-i mai de râs ca plânsul
În ochii unui luptător.

O luptă-i viaţa; deci te luptă
Cu dragoste de ea, cu dor.

Pe seama cui? Eşti un nemernic
Când n-ai un ţel hotărâtor.

Tu ai pe-ai tăi! De n-ai pe nimeni,
Te lupţi pe seama tuturor.

E tragedie nălţătoare
Când, biruiţi, oştenii mor,

Dar sunt eroi de epopee
Când braţul li-e biruitor.

Comediant e cel ce plânge,
Şi-i un neom, că-i dezertor.

Oricare-ar fi sfârşitul luptei,
Să stai luptând, căci eşti dator.

Trăiesc acei ce vreau să lupte;
Iar cei fricoşi se plâng şi mor.

De-i vezi murind, să-i laşi să moară,
Căci moartea e menirea lor.