| boariurapid0707 a întrebat:

Buna ziua, am fost condamnat la 2 si6 ani cu suspendare pentru loviri si alte violente, ore in folosul comunitatii, daune morale in valoare de 5000 de euro partii vătămare, pe 22 decembrie imi expira probatiunea, am terminat cu succes absolut tot in afara de daunele morale deoarece nu pot face rost de aceasta suma, nu am mai comis infractiuni din contra am avut o purtare buna in tot acest termen de 3 ani si jumătate de probațiune, este posibil sa imi puna oprire pe salariu sau ma baga la inchisoare? Este prima data cand am de a face cu asa ceva si nu stiu la ce sa ma astept, va rog frumos un raspuns cineva

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.In astfel de cazuri trebuie sa te consulti cu un avocat, nu sa intrebi pe TPU unde predomina adolescentii.

| Dismally a răspuns:

Fa rost de bani rapid, la cazuri penale daca nu platesti faci puscarie.

| boariurapid0707 explică (pentru Dismally):

Nu va contrazic, insa tocmai am vb cu un avocat si m.am lamurit, nu e chiar asa pentru ca sunt la prima intalnire in viata cu asa ceva si am avut un comportament bun, eu am executat 6 luni din care se adauga 1 luna jumate castig, voi ramane cu 1 an si 10 luni din care voi executa maxim un an iesind la munca etc, lucrez de cand m.am eliberat nu am datorii catre stat, am platit cheltuieli judiciare in valoare de 4000 de lei, cel care va pierde cu adevarat este partea vatamata care nu va obtine nimic insa cu siguranta nu ma bazez pe asta si voi face rost de bani, sa numai spun de un prieten care are 2 propiri la 2 parti vătămate insa are 2 copii etc oricum multumesc pentru sfat asa o sa fac pentru linistea mea!