| GoldenBoy17 a întrebat:

Salut, daca am fost condamnat la 1 an de suspendare si 120 de ore in folosul comunitatii de o judecătorie in articolul 244 Inselaciune, iar o alta judecatorie ma condamna si aceasta la inca o sentinta, tot in articolul 244, ambele fapte fiind in aceeasi perioada, 2019, care sunt sansele sa merg la inchisoare si care sunt sansele sa scap? Mentionez ca prejudiciul e in valoare de aproape 3000 lei, in dosar find 3 plangeri care s-au contopit intr-unul singur!

Va rog, un raspuns de la cei care cunosc bine legea sau care au fost in aceeasi situatie

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau este vorba de concurs de infractiuni si la prima pedeapsa se va adauga o treime din pedeapsa a doua.
Posibil ca si a doua pedeapsa sa fie cu suspendarea executarii si la fel pedeapsa rezultanta dar este posibil ca pedeapsa rezultanta sa fie cu executare atunci cand pedeapsa rezultanta este de peste 3 ani.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 91. Condiţiile suspendării executării pedepsei sub supraveghere
  (1) Instanţa poate dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere dacă sunt întrunite următoarele condiţii:
  a) pedeapsa aplicată, inclusiv în caz de concurs de infracţiuni, este închisoarea de cel mult 3 ani;"

| OvidiuNc003 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Salut, ma poți ajuta cu o nelămurire te rog?

| OvidiuNc003 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Salut, sunt la prima fapta cu trafic de droguri de risc și mare risc, și urmează să fie în pronunțare luna asta care vine și procuroarea a spus ceva de genul că de la 1 an la 5 ani condamnare dar pot avea la pronunțare șanse de suspendare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru OvidiuNc003):

Da, se poate, daca pedeapsa aplicata va fi de maximum 3 ani.
N-ai facut un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai toate sansele sa faci puscarie reala, fiindca ai repetat fapta, din cauza ca ai deja antecedente. De data asta nu te mai iarta nimeni.

Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii
Art. 244

Înşelăciunea

(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.

(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-244

| GoldenBoy17 explică (pentru Violleta2022):

Si daca ambele fapte au fost facute in acelasi an, nefind condamnat pe atunci?

| Violleta2022 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Chiar daca faptele sunt facute in aceeasi luna, pedeapsa se ia in serios a doua oara, fiindca ai recidivat, demonstrand ca nu ti-a pasat ca ai fost iertat la prima abatere si ai repetat fara sa-ti pese, infractiunea.
Imi pare rau, dar in situatia asta, nici un judecator nu va fi bland cu tine, indiferent ce pedeapsa va decide.
Iarta-ma, dar ai gresit 1 data si ai fost prins. A doua oara nu mai este greseala, ci rea voiinta.

| GoldenBoy17 explică (pentru Violleta2022):

Tu ai citit ce am scris? Nu am recudivat, infractiunile au fost facute in 2019, eu am fost condamnat in iunie 2021 si urmeaza inca una maine, daca nu cunosti termenii, te rog nu ma informa gresit

| Violleta2022 a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Se poate da sentinta si peste 2-3 ani, cand se termina procesul.
Este un caz aici, al unui pusti de 16 ani, care a facut o gluma prosteasca fotografiind un coleg de camin cu puta in gura, in timp ce ala dormea. Poza i-a trimis-o celui mai bun prieten, care la randul lui a trimis-o altora. In felul asta s-a ajuns pe internet, la tot orasul, profesorii au aflat si parintii samd.
Parintii copilului fotografiat in ipostaza proasta, au facut plangere la Politie si au cerut sa se retraga pozele si sa se publice o scrisoare de iertare facuta public si evident au cerut despagubiri banesti.
Pustiul de 16 ani impreuna cu colegul care au facut poza si bagatul in gura, nu au luat in serios ce li s-a cerut, gandind ca sunt minori si nu li se va face nimic.
Doar 2 ani mai tarziu, cand toata lumea credea ca s-a uitat povestea si pustii aveau deja 18 ani impliniti, a sosit sentinta: puscarie 3 ani de zile, cu reducere la jumatate, in penitenciarul de adulti.
Povestea este aici, pe TPU, daca vrei o caut si ti-o arat... ca sa vezi ca o gafa sau infractiune facuta acum 2 ani poate avea repercursiuni si sentinta in cativa ani, cand procesul se incheie.

Acum, sa revenim la povestea ta.
Ai primit deja o sentinta blanda si urmeaza sa o primesti si pe a doua, fiind probabil tot pentru inselaciune, deci "fapta repetata".
Eu iti doresc tot binele din lume si sentinta blanda, dar nu va fi decizia mea...

| OvidiuNc003 a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna, sunt la prima fapta cu trafic de droguri de risc și mare risc, și urmează să fie în pronunțare luna asta care vine și procuroarea a spus ceva de genul că de la 1 an la 5 ani condamnare dar pot avea la pronunțare șanse de suspendare?

| Catrice a răspuns:

Nașpa.
Lasă că dacă îți faci pile după gratii, ai și nethee hee

| Brizbriz a răspuns (pentru Catrice):

Da rolling on the floor

o condamnare cu suspendare inseamna ca daca mai calci stramb se suspenda suspendarea, deci, o a doua condamnare inseamna ca faci inchisoare... felicitari

| GoldenBoy17 explică (pentru Brizbriz):

Cunosti codul penal si toate conditiile in care poti fi condamnat? Sau ai avut problema de genul?

| Catrice a răspuns (pentru Brizbriz):

A zis doar de prima ca e cu suspendare, nu si de a doua. Felicitări.

| Brizbriz a răspuns (pentru GoldenBoy17):

NU, si dupa cum vezi m-am inselat, pentru ca Ioandelasal stie cu adevarat bine legea aici, pe TPU

| Celcestietot a răspuns:

Te vei duce garantat.

| Cehoslovacia a răspuns:

Lasa ma ca nu-i tragedie daca pleci 2-3 ani in vacanta, te intorci de acolo om al societatii, sa nu iti mai vina tie in cap sa dai tepe.

| GoldenBoy17 explică (pentru Cehoslovacia):

Suntem oameni, toti gresim!

| Cehoslovacia a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Cel mai probabil o sa iti dea cu executare, mai mult decat sigur, te-ai consultat macar cu un avocat? el te-ar putea indruma mai bine.
toti gresim, dar nu toti stim cand sa ne oprim si cand nu.
mai mult de 2-3 ani cu executare nu cred ca o sa iti dea.

| GoldenBoy17 explică (pentru Cehoslovacia):

Astea s de prin 2019, aveam 19 ani

| Cehoslovacia a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Pe judecatori nu ii intereseaza ca aveai 19 ani sau motivele pentru care ai facut asta, acolo nu exista scuze din moment ce ai facit asta.
ia-ti un avocat, cel mai bun sfat pe care ti l-ar putea da cineva, pana nu e prea tarziu.