| LuckyLuciano a întrebat:

Din toamna am intrat in clasa a 9-a la un Liceu. Pana aici a fost totul in regula. Eu cand am completat fisa de admitere la respectivul Liceu, am specificat faptul ca prima limba moderna studiata a fost Engleza, apoi Franceza. Din toamna ma pomenesc la o clasa de Intensiv Franceza 3 ore /saptamanal + teza. Eu sunt - mai pe romaneste - paralel cu franceza; ma descurc slabut, darmite sa dau si teza?

Nu stiu in ce masura este legala treaba, dar am inteles ca nu pot face nimic.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca, pur si simplu, ai avut ghinion. E vorba despre profil filologie, nu? Ei, cred ca e o singura clasa pe profil si majoritatea au franceza L1. Astfel incat, tu si restul minoritatii va cam trebui sa va supuneti. Nu e tocmai in ordine, dar nici ilegal. Singura solutie ar mai fi ca parintii tuturor celor care se afla in aceeasi situatie sa vina, gramada, sa protesteze.

3 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Cum adica ai specificat ca prima limba e engleza? Mai omule tu iti faci de acasa lista cu profilurile la care vrei sa mergi si acolo te duci si completezi lista pe care ti-o dau ei.Pui pe primul loc liceul la care ti-ai dori cel mai mult sa mergi si tot asa.Tu nu stii ce profiluri ai pus pe lista aia? Si crezi ca ei sunt de vina?

| LuckyLuciano explică (pentru TrendyHedgehog):

Nu ai inteles la ce ma refer, esti ||

| W3R4 a răspuns:

Tot ce mai poţi face e să-i spui profesoarei că tu ai făcut intensiv engleză, şi că s-a făcut o greşeală.