| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Daca primesc in autobuz o amenda pentru ca nu am avut bilet si mi se face proces verbal conform caruia trebuie sa achit o amenda in cursul a 15 zile la primarie, ce se intampla daca nu o achit niciodata?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ea va aparea ca neplatita la primarie, ti se va trimite la un moment dat o cerere de executare sau o vei plati cand vei avea nevoie de documente de la finante. sa vinzi o masina, o casa o ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu daca e chiar asa, multi nu-si platesc amenzile, nu stiu daca te va obliga sa platesti cumva.
Dar poate o fi cum zici tu, nu stiu exact.

Dar ma intreb ce se intampla daca nu ai buletinu la tine si nici bani, poti da date false la controlorii de autobuz si ai scapat, cel putin asa cred.
Bine, ar merge si cu un buletin sau copie dupa buletin falsa, o arati pe aia, fac amenta pe un buletin care nu exista si gata.