| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Buna ziua TPU,ca mă gandeam pe moment,va dați seama America ce logica are, adica in USA nu poti cumpara alcool si turun daca ai 18 ani dar poti conduce o masina si cumpara o arma, dar daca nu ai 21 de ani e periculos sa bei că mori, unde e logica?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu le poți avea pe toate așa de tanar. Ori alcool ori arme și mașini. Și cum armele și mașinile sunt parte a culturii americane mna...

| Habarnuamcenumepum explică (pentru suntserios):

Doar ca mi se pare mare varsta de utilizat alchol si tutun in america adica daca mie 18 imi pare mare 21 imi pare exagerata ei cica find "o țară liberă"

| suntserios a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Și ce ai vrea sa se bea bine mersi de la 14 ani?

| Habarnuamcenumepum explică (pentru suntserios):

Eu nu inteleg o chestie simpla, america cica e țara "libertati" dar nu e libertate adica e foarte stricta, atunci unde mai e acea "libertate" care ei zic ca o au?

| suntserios a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Asta e libertate? Sa bei la 14 ani?

| Habarnuamcenumepum explică (pentru suntserios):

Ba fara suparare dar asa ar fi "libertate" eu cand spun libertate, daca eu dau in cap la cineva, merg la inchisoare, unde e libertatea, cat timp eu fac ceva rau sunt amdendat-inchis intr-o celula unde e libertatea mea?

| suntserios a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Libertatea ta se oprește când atingi drepturile altcuiva. Așa funcționează democratia. Confunzi grav democrația și libertatea cu anarhia.

| Habarnuamcenumepum explică (pentru suntserios):

Hai sa luam un exemplu un tanar de 18 ani merge si isi cumpara dau exemplu alcool el legal are dreptul pe "sanatatea lui" dar daca un pusti de 14 ani merge sa isi cumepre alcool pe propia lui raspundere nu i se da, adica e corpul meu eu decid ce pun în gura, nu?

| suntserios a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Tu decizi când ai discernământ pentru asta. Adică la 18 ani. Că la 14 ani nu ai tu discernământul necesar să faci ce vrei cu corpul tău. E doar teribilism.

| sierra1 a răspuns:

~ daca nu ai 21 de ani e periculos sa bei că mori~

nu tu să mori (mă rog, acel cineva...) ci să omori tu - băut fiind - cu arma sau cu mașina, pe un terț.
Asta e logica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Armă nu.

| dullcat a răspuns:

Arma e pentru a te apara, nu pentru a te distra/ lauda cum e in cazul celorlalte exemple date de tine.

| Habarnuamcenumepum explică (pentru dullcat):

Da cu piatolul te aperi dar poti si ucide persoane nevinovate nu uita

| Hammurabi a răspuns:

În USA vârsta legală pentru a cumpăra o armă de foc (nu airsoft) e 21 ani în majoritatea statelor.