| whatisthis19 a întrebat:

Bună ziua TPU! Este adevărat dacă îți faci Dreaduri, Piercinguri și tatuaje ajungi in iad? Am auzit de la cineva!

28 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă asculți de toate astea ajungi și să auzi că și dacă stai degeaba și nu faci nimic păcătuiești

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Adry05):

Nu ai stiut ca statul degeaba este un pacat? ar tu unde traiesti? Nu In Romania bigota?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Religia in general, cea ortodoxa in special pedepseste orice diversitate, orice pas in lateral. De ce? Simplu, e usor sa tii masele in necunostinta si prostie ca sa le manipulezi si pentru asta trebuie sa le tai elanul la orice iese din tipar

| corbulalbrosu a răspuns:

Pfiuuuu, putin spus iad. Ajungi direct in cazanul cu smoala topita, ''focarit'' de insasi Michidutza. rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ajungi. Imediat cum le-ai făcut, ai ajuns, ești deja acolo. De aceea nu te mai angajează armata, poliția și popii.

| Drimmero a răspuns:

Prostii, nu vad ce legatura ar avea religia cu tatuajele, piercingurile si dredurile, daca vrei ti le faci, daca nu, nu, e simplu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, sigur. Nu i-ai zis persoanei respective ca daca te **** grija de ce fac altii, o sa te violeze a|\|al un drac super-dotat dupa ce ajungi in iad? P.S. Nu ma omor dupa dreaduri si pierce-uri, tatuajele in general imi plac. Oricum, multi dintre astia care se tatueaza si fac alte chestii arata ridicol.

| gabicoo a răspuns:

În rai sigur nu ajungi! Deci?

| Werrich a răspuns:

Pastorul de la biserica nondenominatonala ti- a zis asta? Pai scopul bisericii este sa te lege ca oaia in staul. Avem doar o viata.

| Werrich a răspuns:

Nu ajungi in iad, eventual ajungi in cataloagele saloanelor de frizerie respective salon de tatuaje si piercing. Nu poti ajunge in iad deoarece nu exista.

| JicaContra a răspuns:

E o ipocrizie CRASA
pentru ca, cerceii la femei se poarta de sute de ani, in toate religiile, iar asta e cat se poate de piercing
deci daca esti femeie si iti faci gaura de cercei esti in regula, altfel ajungi in iad... whatevah

| seth2016 a răspuns:

In Biblie scrie asa:

"Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort şi să nu vă imprimaţi nici un semn pe piele. Eu sunt Domnul." (Leviticul 19:28)

De aici si aversiunea unora pentru piercing, tatuaje, cercei etc. Trebuie sa tii cont de asta si sa nu te mire daca unii nu le apreciaza.

Dreadurile, piercingurile si tatuajele in ziua de azi sunt o forma de expresie a sinelui si un mod de a arata un control asupra propriului corp.

Din punct de vedere psihologic doar excesul este considerat periculos, pentru ca deseori este asociat cu abuzul de substante, depresia, dispretul de sine etc.

Din punct de vedere antropologic piercingul si tatuajele sunt considerate un ritual de trecere, de transformare.

Ajungi in iad (ca metafora) doar daca exagerezi. Un tatuaj frumos va fi apreciat in ziua de azi de multi, un piercing deosebit poate starni invidia, iar dreadingul va atrage sigur atentia.

Have fun!

| Alverto a răspuns:

Nu, doar o să fii mult mai urât
Cel puțin cu piercing-uri

| Alverto a răspuns:

Dreadurile sunt un stil afro-american
Tatuajele sunt banale daca sunt mici, dar să știi că o să le ai pe viață până o sa mori
Iar piercing-urile sunt pentru cei care vor sa fie mai urâți sau hidoși

| Werrich a răspuns (pentru Alverto):

Nu il mai speria, tatuajele se indeparteaza cu laserul...

| Alverto a răspuns (pentru Werrich):

Ai incercat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ajungi in iad nici daca rapesti pe cineva si ii dai foc. Iadul nu exista.

| Dandinelle a răspuns:

laughing)
stiai ca, daca iti lasi barba, ai sanse mai mari sa ajungi in rai? ca si femeie zic. (am auzit undeva) - cam asa suna si intrebarea ta.

Daca ar fi sa ne luam dupa asta atunci da, noi fetele nascute in Romania suntem de pe la 3-4 saptamani de viata predestinate iadului. Multumesc parintilor cu aceasta ocazie.
Atunci sa includem si toate modificarile corporale chirurgicale, de orice fel, chit ca e o interventie pur cosmetica sau de nevoie, ramane o cicatrice, se modifica forma nasului din cauza deviatiei de sept - dar omul poate respira bine- pac -> ajunge in iad.
Cred ca ai dat de o persoana care dorea sa te indoctrineze, e bine sa-ti pui intrebari si sa pui intrebari mai departe.
Nu uita ca frica e cea care controleaza oile la stana.

| Michaeel a răspuns:

Probabil persoana care ti-a spus asta era ultra religioasa. Dreadurile sunt doar niste impletituri.n-ai cum sa ajungi in iad de la ceva asa de minor. Piercing-urile si Tatuajele sunt la fel, ceva normal.Ul fel de piercing sunt si gaurile in urechi, asta inseamna ca toate fetele vor merge in iad laughing glumesc, nu ajungi in iad daca faci lucuri asa nesimnificative, trebuie sa pacatuiesti si sa faci lucruri rele de alungul vietii pentru a ajunge in iad.Nu mai suntem in secolul XV ca fiecare lucru sa fie considerat pacat si ca ajungi in iad daca il faci.

| EcceHomo a răspuns:

Nu și dacă te căiești, iar dacă te căiești cum trebuie ți se va curăța conștiința și vei primi iertarea.

| Andresso a răspuns:

Nu poti sa stii daca ajungi in iad, cert este ca e un pacat sa-ti faci lucrurile respective.
Totuși orice pacat catusi de mare ar fi poate fi iertat, depinde de vointa persoanei respective.

| goguPatent a răspuns (pentru Andresso):

Tu vrei sa ne zici cumva ca orice femeie care si a prins parul vreodata a cam pacatuit? Nasol.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andresso):

Porunca a II-a ortodoxa spune: "„ Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești."
Ce sunt icoanele si crucile?

| Pati2500c a răspuns:

Profa de religie ne a zis in a 5 a ca daca ne facem tatuaje ajungem in iad laughing

| Onisim10 a răspuns:

Da, se poate.
Eu iti dau un sfat foarte pretios, nu iti fa tatuaje, Piercinguri, sau Dreaduri, vei arata mai urat, mai bine e asa in starea actuala.

| DeeaCarmen a răspuns:

Luand dupa cele 10 prunci, nu prea cred. Adica ce rau faci sau iti faci?

| Lilith1989 a răspuns:

Dread - urile îţi fac foarte rău la păr. Există de mai multe feluri. Naturale, când nu te mai speli pe cap și nu te piepteni câteva luni se alege în asemenea șuvițe, sau artificiale prin împletire cu păr adăugat, extensii etc. Ceea ce trebuie să știi este că în cazul unei asemenea freze, pe lângă aspectul de boschetar ( vezi cazul dread - urilor naturale ) părul tău va avea mai multă greutate decât poate duce, ceea ce nu - i face bine la rădăcină. Pe lângă asta va adună mizerie, va mirosi și nu - l vei putea spăla cum trebuie. Nu în ultimul rând să le desfaci, ăla e un chin de iad și scoți un ditamai fuior de câlţi când o faci.